Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - dzień I

Joanna Kwatera 2016-09-23 09:36

Za nami pierwszy dzień VII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania. Do Krakowa zjechało wielu wybitnych trenerów, specjalistów oraz uczestników czynnie zainteresowanych sportem pływackim.

Punktualnie o godzinie 9.00 konferencję „otworzył” prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego – Kazimierz Woźnicki i szef wyszkolenia PZP Jan Wiederek. Uczestnicy mieli możliwość wyboru tematu prezentacji i podzielili się na dwie sale. W pierwszej z nich trener koordynator kadry narodowej oraz trenerzy kadry seniorów przedstawili analizę przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Rio oraz wnioski dotyczące słabego występu poszczególnych zawodników w Brazylii. Swoje wystąpienia wygłosili: Piotr Gęgotek, Robert Białecki, Michał Szymański, Andrzej Świtkowski i Paweł Słomiński. Uczestnicy konferencji szczególnie trenerowi Radosława Kawęckiego zadawali najwięcej pytań o przyczyny niepowodzenia naszego najlepszego od wielu lat grzbiecisty. W sali „B” oceny występu młodych pływaków na mistrzostwach Europy juniorów w Hodmezovasarhely dokonał trener kadry narodowej juniorów Piotr Woźnicki i trenerzy kadry. Później uczestnicy forum już wspólnie wysłuchali prezentacji Piotra Żmijewskiego na temat badań diagnostycznych i testów przeprowadzonych w cyklu olimpijskim.

Po przerwie obiadowej głos zabrał fizjoterapeuta współpracujący z pływakami kadry narodowej Wojciech Kurzydło, który zaprezentował działania i efekty podjęte w trakcie przygotowań do IO w Rio w ramach odnowy biologicznej zawodników. Wprowadzona została edukacja zawodników i trenerów apropos zapobiegania kontuzji, a także piramida regeneracji i rutyna potreningowa, mająca na celu normalizację napięć odpowiednich grup mięśniowych. W ramach przygotowań do startów w najważniejszej imprezie czterolecia w Brazylii opracowano i wdrożono proces adaptacji do nocnych startów w Rio, które wypadały w trakcie minimów dobowych wydolności organizmu zawodników. Przedstawione też zostały czynniki okołotreningowe tzw. „miękkie”, który miały najprawdopodobniej największy wpływ na wyniki osiągnięte przez polskich pływaków w Rio.

Następnie swoją prezentację na temat metod i środków kształtujących pojemność i moc tlenową oraz beztlenową przedstawił wybitny specjalista w dziedzinie fizjologii i biochemii Jan Olbrecht. Jego wykład był kontynuacją ubiegłorocznej nauki jak dobierać proporcje treningu tlenowego i beztlenowego, jak ustawiać intensywność i objętość treningu i w jakim okresie przygotowań do startu. Następnie ekspert z zagranicy przeprowadził warsztaty dotyczące tego zagadnienia na wybranych przykładach treningów.

Na zakończenie pierwszego dnia forum w świat pływania synchronicznego po krótce wprowadziła nas dr Małgorzata Habiera. Przedstawiła ona zagrożenia dla uprawiania tego sportu, które wiążą się z brakiem bazy szkoleniowej i kadry trenerskiej, a także aspektem finansowym klubów, które nie stać na sfinansowanie treningów i startów swoich zawodników. Przede wszystkim jednak największym problemem dla tej dyscypliny jest  brak jasnych przepisów dotyczących tego sportu, a także subiektywizm w ocenie sędziów. Młodzi ludzie często rezygnują z uprawiania pływania synchronicznego ze względu na brak motywacji i skomplikowany, żmudny trening, a także kontuzje.