MP 15-latków Ostrowiec Świętorzyski: Złota "piątka" Orlicza

Joanna Kwatera 2017-03-06 01:08

Udał się Filipowi Orliczowi plan startowy jaki założył sobie na te mistrzostwa kraju. W Ostrowcu Świętokrzyskim zawodnik G-8 Bielany Warszawa zdobył komplet złotych medali we wszystkich konkurencjach w stylu dowolnym, a jego drużyna zwyciężyła w klasyfikacji medalowej tej imprezy.

W konkurencji 100m stylem dowolnym Orlicz nie miał dziś sobie równych, notując wynik 50.19 warty 717 pkt, ale do poprawienia rekordu Polski 15-latków Pawła Wernera z 2008 roku jednak trochę zabrakło. Aby go pobić Warszawianin musiałby dość znacznie złamać granicę pięćdziesięciu sekund, co do tej pory jeszcze mu się nie udało, ale z pewnością w tym roku podopieczny trenera Pawła Wołkowa ma duże szanse rozprawić się z tym rekordem. Wynik ten to jednak jego nowy rekord życiowy w tej konkurencji. Na zakończenie rywalizacji indywidualnej Orlicz dokonał czegoś niesamowitego. Z drugim czasem rozstawienia wystartował w najdłuższym wyścigu w stylu dowolnym, a dystans 1500m pokonał o prawie trzydzieści cztery sekundy szybciej niż wynosił dotychczas jego najlepszy wynik w karierze! Orlicz od samego początku narzucił mocne tempo, a rywale odpadali jeden po drugim. Na koniec popisał się jeszcze efektownym finiszem i zakończył wyścig z czasem 15:39.70 (735 pkt). Drugi na mecie Grzegorz Dołowy (Muszelka Warszawa) dotarł do mety ponad dwadzieścia jeden sekund za nim.

Stylowego had-tricka zanotowali w tym czempionacie Mikołaj Kozieł i Krzysztof Radziszewski. Pierwszy z nich do zwycięstw na dystansie 50 i 100m stylem motylkowym dorzucił dziś złoty krążek w konkurencji 200m tym stylem, pokonując osiem długości basenu w czasie swojego nowego rekordu życiowego – 2:03.48. Oświęcimianin wyprzedził na mecie Adriana Jaśkiewicza (Muszelka Warszawa) i Nikodema Sobka (Olimpijczyk Lublin). Krzysztof Radziszewski natomiast uzupełnił swoją medalową kolekcję w Rawszczyźnie o kolejne dwa medale z najcenniejszego kruszcu. Warszawianin najpierw nie miał sobie równych w konkurencji 100m stylem grzbietowym (55.91), zdobywając potrójną koronę w tym stylu i poprawiając swój rekord życiowy na tym dystansie, a później, dzięki świetnej postawie szczególnie w pierwszej części wyścigu, rozprawił się z rywalami w konkurencji 100m stylem zmiennym. Ten niezwykle zacięty do ostatnich metrów pojedynek zawodnik BUKS Warszawa zakończył z rezultatem 59.27, a zaraz za nim na metę wpadli Jakub Celiński (Huragan Międzyrzec) i Aleksander Jarecki (Morena Gdańsk). Wszyscy trzej zawodnicy przepłynęli ten dystans w czasie poniżej jednej minuty.

W rywalizacji żabkarek na dystansie 100m ochotę na poprawienie dosyć starego już rekordu Justyny Otremby z 2009 roku miały Liwia Chmiel i Aleksandra Kramer. Eliminacje wygrała zawodniczka ze Środy Wielkopolskiej, a w sesji finałowej walka między tymi dwiema była ekscytującą aż do ostatniego metra. Minimalnie szybciej ściany finiszowej dopadła pływaczka z Zielonej Góry, wyprzedzając Chmiel o pięć setnych sekundy. Kramer uzyskała wynik 1:10.17 (701 pkt i nowy rekord życiowy) i na jej szyi zawisł kolejny złoty krążek. Ostatecznie Liwia Chmiel została jednak zdyskwalifikowana i ze srebra mogła cieszyć się Oliwia Krypa (Manta Warszawa). Na trzecim miejscu kolejny wyścig w stylu klasycznym na tych mistrzostwach skończyła Oliwia Kaniak (Juvenia Wrocław), a różnica jaka dzieliła drugą od trzeciej zawodniczki w tym wyścigu wyniosła jedną setną sekundy.

Liwia Chmiel powetowała sobie jednak tę porażkę wygrywając już zdecydowanie w następnej konkurencji na dystansie 100m stylem zmiennym, gdzie również jej najgroźniejszą przeciwniczką w walce o złoto była Aleksandra Kramer. Pływaczka Trójki Środa Wielkopolska uzyskała wynik 1:04.71 (który jest lepszy od jej rekordu życiowego), wyprzedzając Kramer nieco ponad sekundę.

Najlepszym zawodnikiem czempionatu kraju juniorów 15-letnich w Ostrowcu Świętokrzyskim został Filip Orlicz, który uzyskał 738 pkt za wynik 1:49.93, osiągnięty w konkurencji 200m stylem dowolnym. Ponadto zawodnik G-8 Bielany Warszawa jako jedyny pływak tej imprezy notował wyniki ponad siedmiuset punktowe, a takich wypływał aż cztery (za dystanse 100,200,400 i 1500m stylem dowolnym). Został też liderem rankingu multi-medalistów, z pięcioma złotymi medalami i jednym srebrnym krążkiem na koncie. Wśród dziewcząt najwyżej punktowanym rezultatem popisała się Zuzanna Herasimowicz (UKS Dwójka Morena Gdańsk), otrzymując 718 pkt za występ w finale 200m stylem grzbietowym (2:13.14) i została najlepszą pływaczką tych mistrzostw.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyli reprezentanci klubu G-8 Bielany Warszawa, którzy zdobyli łącznie dwanaście krążków (8 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe). Na drugiej lokacie uplasowali się zawodnicy BUKS Warszawa z jedenastoma medalami, a na trzeciej ekipa Dwójki Morena Gdańsk ( 9 medali).

800m stylem dowolnym: Ewa Jaszczuk (Kormoran Olsztyn) 9:02.10

4x100m stylem zmiennym: MKP Szczecin (Aleksandra Górnicka, Kamila Prusik, Maja Skowron, Marcelina Haławczak) 4:25.88

1500m stylem dowolnym: Filip Orlicz (G-8 Bielany Warszawa) 15:39.70

4x100m stylem zmiennym: Unia Oświęcim (Tomasz Michałowski, Bruno Gałuszka, Mikołaj Kozieł, Oskar Blachura) 4:00.40