Overholt pewna występu na MŚ!

Szymon Gagatek 2015-04-05 01:00

Emily Overholt, siedemnastoletnia podopieczna trenera Janusza Kaczmarka, może już spać spokojnie. W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu zawodniczka z Vancouver zapewniła sobie start na mistrzostwach świata w Kazaniu, dzięki wywalczeniu tytułu wicemistrzyni Kanady na krajowym czempionacie w Toronto w swojej koronnej konkurencji, 400 m stylem zmiennym.

Overholt uzyskała w finale wynik 4:40.59, lepszy o osiemnaście setnych sekundy od minimum wyznaczonego przez krajową federację, które gwarantuje start w Kazaniu. Ostatecznie ten rezultat wystarczył do srebra, szybsza była bowiem inna zawodniczka urodzona w 1997 roku, Sydney Pickrem (4:39.26). Złoty medal zawdzięcza zdecydowanie najszybciej pokonanym stu metrom w stylu klasycznym w całej stawce (1:18.61).

Jednym z ważniejszych wydarzeń drugiej sesji finałowej był rekord kraju, który pobił Russell Wood na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Dwudziestojednolatek jedną długość basenu pokonał w 25.13 s i wyśrubował najlepsze osiągnięcie w historii Kanady w tej konkurencji o dokładnie jedną dziesiątą sekundy. Poprzedni rekord należał do Pascala Wollacha i został uzyskany jeszcze w stroju poliuretanowym, w 2009 roku.

Blisko wpisania się do tabeli rekordów była również Michelle Williams, która na dystansie 100 m stylem dowolnym kobiet zwyciężyła z czasem 54.21 s. Do najlepszego rezultatu w historii kraju zabrakło jej tylko trzynastu setnych. Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Santo Codorelli (48.83 s). Dwudziestolatek wciąż nie może być pewien występu w Kazaniu. Wygórowane minimum kanadyjskiej federacji w tej konkurencji było bowiem lepsze o dokładnie pięć setnych sekundy.