PŚ 2018 Pekin: Szybcy żabkarze

Joanna Kwatera 2018-11-04 17:39

Trzeci dzień zawodów Pucharu Świata w Piekinie przebiegał pod dyktando faworytów, choć znów w stylu grzbietowym zaskoczyła Minna Atherton. Porażki doznała liderka tej prestiżowej imprezy, a Rosjanie powiększyli swój dorobek o kolejne medale.

Młoda Australijka zaskoczyła wczoraj na 100m, zaskoczyła i dziś na dystansie dwa razy dłuższym. Atherton objęła prowadzenie w wyścigu już po starcie i nie dała się dogonić ani szybko finiszującej rodaczce Emily Seebohm, ani płynącej od początku na trzeciej lokacie Katince Hosszu, a dwie pierwsze na mecie dzieliły zaledwie dwie dziesiąte sekundy (2:02.02 – 2:02.22). Żelazna Dama straciła do nich ponad dwie sekundy, ale to niepowodzenie odbiła sobie chwilę później w kończącej rywalizację indywidualną w Pekinie konkurencji 200m stylem zmiennym. Węgierka zanotowała czas 2:05.25, a ze sporą stratą za nią na mecie zameldowały się Seebohm, Ye Shiwen, Zhou Min i Yulia Efimova, która odcinek żabkarski pokonała w tempie 34.83. Zmagania zmiennistów na 400m zwyciężył również reprezentant Madziarów David Verraszto (4:04.09).

Rewelacyjnym rezultatem popisał się na dystansie 200m stylem klasycznym Kirill Prigoda, który wygrał w Pekinie wszystkie konkurencje żabkarskie. Rosjanin uzyskał identyczny rezultat jak podczas wrześniowych zawodów w Eindhoven 2:01.59, a ten mieści się w top 25 najlepszych wyników w tej konkurencji w historii. Na drugiej lokacie do mety dopłynął mistrz świata z Budapesztu Anton Czupkov. Nie dała dziś rady natomiast Alii Atkinson Efimova. Na dystansie sprinterskim rekordzistka świata okazała się zdecydowanie najszybsza 29.16, a tylko tym dwóm pływaczkom udało się dziś pokonać dwie długości basenu poniżej trzydziestu sekund. Na trzeciej pozycji zameldowała się Seebohm.

Jeszcze jeden złoty krążek dla Sbornej wywalczył dziś Vladimir Morozov, który w konkurencji 50m stylem motylkowym ponownie wyprzedził Michaela Andrew (22.27 – 22.76). Nie miała problemu ze zwycięstwem w stylu motylkowym również Sarah Sjoestroem, a pokonanie 100m zajęło jej 55.58. Trudniejszą potyczkę musiała stoczyć natomiast na dystansie 100m stylem dowolnym, a tam do walki o złoto włączyły się Ranomi Kromowidjojo, Femke Hemskerk i Pernille Blume. Z tych czterech najszybszym finiszem wykazała się właśnie Szwedka, ale przewaga uzyskana na pierwszych pięćdziesięciu metrach wystarczyła Kromowidjojo do utrzymania pierwszego miejsca w tym wyścigu i pokonania liderki o pięć setnych sekundy (51.51 – 51.56).