Szczecin 2016: Waleczny Szwedzki

Szymon Gagatek 2016-05-28 21:17

W finale 400 m stylem zmiennym mężczyzn podczas drugiego dnia krajowego czempionatu w Szczecinie Dawid Szwedki pokazał prawdziwy charakter i na ostatnich metrach odparł ataki Jana Świtkowskiego, zdobywając tym samym swój pierwszy w życiu indywidualny tytuł mistrza Polski na długim basenie. Wśród kobiet najlepsza była Paula Żukowska.

Decydujący w wyścigu medalowym panów okazał się odcinek w stylu klasycznym. To właśnie na nim Szwedzki wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał już do samego końca. Sto metrów żabką zawodnik Śląska Wrocław pokonał szybciej od prowadzącego na półmetku Świtkowskiego aż o 3.75 s. Ta zaliczka wystarczyła, by na samym finiszu wyprzedzić lublinianina o jedenaście setnych sekundy. Szwedzki uzyskał czas 4:19.76 i do ubiegłorocznego złota na krótkim basenie dołożył kolejny wielki sukces.

Aż trzech zawodników wypełniło po południu minimum na mistrzostwa Europy juniorów. Oprócz brązowego medalisty, Karola Zbutowicza z Kormorana Olsztyn (4:24.18), któremu nie udało się obronić tytułu sprzed roku, kwalifikację na lipcowe zawody w Hodmezovasarhely zdobyli także Marcel Wągrowski (4:25.35) i Dominik Bujak (4:27.59) - sklasyfikowani odpowiednio na czwartej i piątej lokacie.

Podium 400 m stylem zmiennym mężczyzn:
1. Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław)   4:19.76
2. Jan Świtkowski (Skarpa Lublin)   4:19.87
3. Karol Zbutowicz (Kormoran Olsztyn)   4:24.18

Inna zawodniczka pływająca we Wrocławiu, ale w barwach Juvenii - Paula Żukowska - triumfowała w tej konkurencji wśród kobiet. Obrończyni tytułu popłynęła szybciej niż przed rokiem, notując czas 4:47.88. O niemal dwie sekundy wyprzedziła swoją klubową koleżankę, Klaudię Naziębło i zapewniła sobie piąte w życiu złoto mistrzostw kraju na długim basenie. Kolejne lokaty zajęły juniorki: Julia Adamczyk stanęła na najniższym stopniu podium (4:53.06), a czwarta była Dominika Janiszewska (4:57.97). Bariery pięciu minut nie zdołała złamać Katarzyna Baranowska (5:00.87), która uplasowała się na piątej pozycji. Rekordzistka Polski wystąpiła na tym dystansie dopiero po raz drugi od ubiegłorocznego finału krajowego czempionatu, który do dziś przywołuje w niej niezbyt przyjemne wspomnienia.