Polska

Grand Prix w Poznaniu: Fenomenalny Szczepański!

Joanna Kwatera 2015-11-22 21:38

Drugiego dnia zawodów nie doczekaliśmy się nowych nazwisk, które wywalczyły by przepustkę do Izraela, co nie znaczy, że znakomitych wyników nie brakowało – wręcz przeciwnie! niektóre wyścigi były dosłownie fascynujące!

Szczególnie wiele emocji dostarczyła kibicom rywalizacji w konkurencji 100m stylem dowolnym zarówno kobiet jak i mężczyzn. Najpierw królowa sprintu Aleksandra Urbańczyk pokonała cztery długości basenu kraulem najszybciej w swojej karierze – uzyskując czas 53.23 i 880 pkt (i jest to już jej drugi w tym sezonie wyścig poniżej 54 sekund), a później Sebastian Szczepański, który już wczoraj zapewnił sobie udział w mistrzostwach Europy, przepłynął ten dystans o ponad sekundę szybciej niż wynosił do dziś jego rekord życiowy, a rezultat 46.79 to kolejny wynik lepszy niż minimum kwalifikacyjne do Izraela. I tylko 28 setnych sekundy brakło zawodnikowi Kornera Zielona Góra do poprawienia rekordu Polski Konrada Czerniaka w tej konkurencji. Dodatkowo, a może przede wszystkim ten fantastyczny wynik to drugi rezultat w tym roku na świecie, uzyskany na tym dystansie (szybciej w 2015 roku pływał tylko Włoch Marco Orsi – 46.04).

Kolejnym szalenie ciekawym wyścigiem był start na dystansie 50m stylem klasycznym kobiet, gdzie równorzędną walkę o zwycięstwo stoczyły z sobą rekordzistka Polski - Dominika Sztandera i Aleksandra Urbańczyk. Ostatecznie o „długość paznokcia” szybciej na metę wpadła Wrocławianka, wyłączając urządzenia pomiaru czasu na cyfrach 30.47 i wyprzedzając Urbańczyk o 3 setne sekundy. Łodzianka może jednak być bardzo zadowolona ze własnego występu, gdyż prawie o pół sekundy poprawiła swój rekord życiowy na tym dystansie.

Poniżej minimum kwalifikacyjnego w konkurencji 100m stylem grzbietowym, popłynęła dziś wczorajsza rekordzistka na dwukrotnie dłuższym dystansie Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław). Jej wynik 58.87dał jej pewny triumf nad drugą na mecie Agatą Naskręt (Astoria Bydgoszcz). Wrocławianka wygrała również kolejną konkurencję – 200m stylem zmiennym.

Najmniejszych problemów z uzyskaniem czasu poniżej minimum kwalifikacyjnego w konkurencji 100m stylem grzbietowym nie miał wicemistrz świata z Kazania na dwukrotnie dłuższym dystansie Radosław Kawęcki. Pewną wygraną zapewnił mu wynik 51.00.

Tuż przed końcem poznańskich zawodów doczekaliśmy się jeszcze jednego rekordu Polski tym razem 15latków, a autorem jego był prezentujący ostatnio znakomitą formę Jan Kałusowski. Pływak Trójki Łódź pokonał dystans 200m stylem zmiennym w 2:03.13, poprawiając dotychczasowy rekord kraju Marcina Cieślaka o ponad sekundę i zajmując trzecią lokatę w dzisiejszej rywalizacji w tej konkurencji tuż za Marcelem Wągrowskim (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) i Marcinem Suzinem (AZS AGH Kraków).

Kolejny raz w klasyfikacji generalnej podwójny triumf zaliczyła Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk zdobywając łącznie 2633 pkt za trzy najlepsze swoje starty oraz 2573 pkt za trzy kolejne. Trzecie miejsce w klasyfikacji zajęła Alicja Tchórz z liczbą 2537 pkt. Wśród mężczyzn klasyfikację tę wygrał rewelacyjny w tych zawodach Sebastian Szczepański, gromadząc na swoim koncie 2588 pkt. 56 pkt stracił do niego drugi w tabeli Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) – 2532 pkt, a trzecią loktę wywalczył reprezentant gospodarzy - Kacper Majchrzak (Warta Poznań) – 2413 pkt.

Przepustkę na grudniowe Mistrzostwa Europy w Izraelu w poznańskich zawodach wywalczyli: