Dublet Boyle, dwa rekordy Cappa

Szymon Gagatek 2015-04-16 00:55

Już trzy złote medale tegorocznych mistrzostw Nowej Zelandii ma na swoim koncie Lauren Boyle. Najlepsza pływaczka swojego kraju, jedna z kandydatek do walki o najwyższe lokaty na długich dystansach podczas czempionatu globu w Kazaniu, wygrała dziś zmagania na 200 i 1500 m stylem dowolnym. Fantastyczne starty zaliczył Nathan Capp, który również dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium.

Boyle zaliczyła dwa udane występy w bardzo krótkim odstępie czasu. Najpierw uzyskała wynik 1:59.29 na 200 m stylem dowolnym, a już chwilę później wskakiwała do wody w najszybszej serii na dystansie 1500 metrów. Liderka światowego rankingu w tej konkurencji nie była tym razem w stanie powtórzyć swojego osiągnięcia z mistrzostw Australii (16:06.72), ale zwyciężyła bez najmniejszych problemów, pokonując trzydzieści długości basenu w 16:22.76.

Trzeci złoty medal do swojej kolekcji dołożyła również Helena Gasson. Wczoraj była najlepsza na 100 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym, a dziś zajęła pierwsze miejsce na 200 m stylem motylkowym, ale - choć jest jedną z najbardziej utytułowanych Nowozelandek startujących w Auckland - wciąż nie wywalczyła sobie miejsca w kadrze na mistrzostwa świata. Bilet do Kazania zapewniła sobie natomiast piętnastoletnia Bobbi Gichard, wygrywając finał 100 m stylem grzbietowym z wynikiem 1:01.46.

Na czempionacie globu nie zabraknie również bohatera drugiego dnia mistrzostw Nowej Zelandii, Nathana Cappa. Dwudziestodwuletni pływak otworzył sesję finałową zwycięstwem na 400 m stylem zmiennym (które okrasił nie tylko wypełnionym minimum, ale także nowym rekordem kraju, 4:17.72, lepszym o niespełna pół sekundy od mającego już dziewięć lat osiągnięcia Deana Kenta), a zamknął złotym medalem na 800 m stylem dowolnym, również uzyskując najlepszy czas w historii Nowej Zelandii i zostając pierwszym reprezentantem Kraju Kiwi, który złamał w tej konkurencji barierę ośmiu minut (7:58.30).

W finale sprintu stylem klasycznym równych sobie nie miał Glenn Snyders, który jedną długość basenu pokonał w 27.50 s, co daje mu jedenaste miejsce wśród najszybszych zawodników tego roku na świecie. Na 200 m stylem motylkowym mężczyzn złoto trafiło do Shauna Burnetta, a od wywalczenia minimum w już drugiej konkurencji (tym razem na dystansie 200 m stylem dowolnym) bardzo blisko był Matthew Stanley (1:48.39).

Swoją dominację wśród zawodniczek niepełnosprawnych jeszcze bardziej podkreśliła dziś Sophie Pascoe. Wczoraj wielka rywalka Oliwii Jabłońskiej poprawiła rekord świata na dystansie 100 m stylem motylkowym w kategorii niepełnosprawności S10, uzyskując czas 1:03.72, była też najlepsza na 200 m stylem zmiennym. W środę wywalczyła jeszcze złoto na 100 m stylem grzbietowym.