MEJ: Jesteśmy już na półmetku

Szymon Gagatek 2014-07-11 12:19

Mistrzostwa Europy Juniorów w pływaniu, które odbywają się w Dordrechcie są już na półmetku. Zakończyła się trzecia sesja kwalifikacyjna, w której najlepiej z polskich zawodników spisał się Krzysztof Tokarski, wchodząc do półfinałów na dystansie 50 m stylem klasycznym z drugim czasem. Rekord życiowy na 1500 m stylem dowolnym poprawiła Paulina Piechota i przed rywalizacją w najszybszej serii jest trzecia.

Tokarski jedną długość basenu pokonał w 28.62 s i przegrał jedynie z Christianem Rasmussenem z Danii, który był szybszy o piętnaście setnych sekundy. Do półfinałów tej konkurencji zakwalifikował się również Marcin Stolarski. Czwarty zawodnik wczorajszego finału 200m stylem klasycznym uzyskał rano czas 29.10 s, który pozwolił mu zająć jedenastą lokatę. Z rywalizacją pożegnali się Marcin Hulbój (30.62 s; 43. miejsce) i Bartosz Hoderny (30.66 s; 44. miejsce).

Do półfinałów 200 m stylem grzbietowym awansował Maciej Falaciński. Nasz reprezentant był bardzo bliski poprawienia życiówki, zanotował wynik 2:04.59 i do swojego najlepszego osiągnięcia w życiu zabrakło mu zaledwie pięciu setnych sekundy. W kwalifikacjach zajął siedemnastą lokatę, ale to wystarczyło do zakwalifikowania się do dalszej fazy rywalizacji. Wszystko dlatego, że przed Polakiem znalazło się aż trzech zawodników z Włoch, a w półfinałach może wystartować jedynie dwóch pływaków z jednego kraju. Tym, który przegrał w wewnątrzkrajowej rywalizacji, okazał się niespodziewanie Simone Sabbioni, wczorajszy wicemistrz Europy na o połowę krótszym dystansie.

Rano dobrze zaprezentowała się również Paulina Nogaj, zajmując drugie miejsce w swoim wyścigu kwalifikacyjnym i wchodząc do półfinałów 100 m stylem motylkowym z ósmym rezultatem (1:01.87). Na dwudziestym pierwszym miejscu sklasyfikowana została Paulina Peda (1:03.34), której do awansu zabrakło zaledwie czterdziestu jeden setnych sekundy. Blisko szczęścia była również Julia Gus na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Czas 30.87 s dał jej dwudziestą piątą lokatę, ze stratą dwudziestu dwóch setnych do ostatniej zawodniczki, która wywalczyła kwalifikację.

W popołudniowych finałach nie zobaczymy niestety żadnej polskiej sztafety. Ostatecznie zadecydowano, by nie wystawiać męskiej drużyny 4x200 m stylem dowolnym, a dziewczęta w kwalifikacjach na dystansie 4x100 m stylem zmiennym zajęły dopiero jedenastą lokatę, uzyskując czas 4:19.35. Nasze zawodniczki płynęły w składzie: Paulina Peda (1:05.45), Angelika Wikieł (1:13.77), Paulina Nogaj (1:01.85) i Natalia Fryckowska (58.28 s; świetna reakcja startowa: -0.02 s!).

Na zakończenie porannej sesji na dystansie 1500 m stylem dowolnym wystąpiła jeszcze Paulina Piechota. Zawodniczka UKS 190 Łódź uzyskała czas 17:11.12 i o niemal sześć sekund poprawiła swój rekord życiowy. Przed najszybszą serią, w której wystartuje osiem zawodniczek z najlepszymi czasami zgłoszeń, Piechota jest trzecia - w najgorszym przypadku zajmie zatem jedenastą pozycję. Rano najszybsza okazała się Paula Ruiz Bravo z Hiszpanii, która jako jedyna złamała barierę siedemnastu minut (16:51.46).