NCAA: Jedenasty tytuł Longhorns

Szymon Gagatek 2015-03-29 18:07

Po raz jedenasty w historii rozgrywek NCAA pływacy Uniwersytetu Teksańskiego wywalczyli tytuł najlepszej drużyny ligi. Popularni "Longhorns" w nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu przypieczętowali swój sukces, który na dobrą sprawę zapewnili sobie już dzień wcześniej. Najlepszym polskim wynikiem w Iowa okazał się występ Michała Domagały na dystansie 200 jardów stylem motylkowym, na którym zawodnik Unwiersytetu Południowej Kalifornii zajął trzynaste miejsce.

Domagała po południu popłynął minimalnie wolniej niż w kwalifikacjach i uzyskał czas 1:43.11. Taki wynik dał mu piąte miejsce w finale B i trzynaste w końcowym zestawieniu. Pierwszą lokatę zajął Joseph Schooling z Uniwersytetu Teksańskiego, który wyprzedził swojego kolegę z uczelni, Jacka Congera, o dwanaście setnych sekundy. Tym samym Singapurczyk dołożył do swojej kolekcji drugie zwycięstwo, po triumfie na dystansie o połowę krótszym.

Drugim z Polaków, którzy zaprezentowali się w sobotę na obiekcie Uniwersytetu Iowa, był Paweł Furtek. Uczeń Uniwersytetu Południowej Kalifornii, który podobnie jak Domagała debiutował na mistrzostwach NCAA, wystartował w wyścigu na milę (1650 jardów stylem dowolnym). Cały dystans pokonał w 14:58.74, czyli o niespełna siedem sekund wolniej od rekordu życiowego, który ustanowił na czempionacie konferencji Pacific-12. Pozwoliło mu to w ostatecznym rozrachunku uplasować się na dwudziestej trzeciej pozycji. Zwyciężył Matias Koski z Uniwersytetu Georgii (14:32.38).

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został wybrany Ryan Murphy. Amerykanin podczas ostatniego dnia zmagań wygrał rywalizację na 200 jardów stylem grzbietowym (1:36.77), bijąc przy okazji o cztery setne sekundy rekord Ameryki, który od ośmiu lat należał do Ryana Lochte'ego! Rywalizacja finałowa na 100 jardów stylem dowolnym padła łupem Kristiana Gkolomeeva z Alabamy (41.56 s), natomiast w niesamowicie ciekawym finale 200 jardów stylem klasycznym zwyciężył Will Licon, który był jednym z odkryć trzydniowych zawodów. Zawodnik Uniwersytetu Teksańskiego, który wcześniej triumfował również na 400 jardów stylem zmiennym, na samym finiszu popołudniowego wyścigu wyprzedził obrońcę tytułu, Kevina Cordesa, o zaledwie pięć setnych sekundy.

W klasyfikacji punktowej zwyciężyli zawodnicy z Teksasu, prowadzeni przez Eddie'ego Reese'a. Dla Longhorns był to jedenasty tytuł w historii, pierwszy od 2010 roku. Co ciekawe, ojcem wszystkich tych jedenastu triumfów był właśnie ten legendarny szkoleniowiec, pracujący już na Uniwersytecie Teksańskim od niemal czterdziestu lat! Tak utytułowany był tylko jeden trener w historii akademickiego pływania w USA, Mike Peppe, który pracował na Uniwersytecie Stanowym Ohio od 1931 do 1962 roku.

KOMPLET WYNIKÓW

Mistrzowie NCAA, III dzień:
1650 jardów stylem dowolnym: Matias Koski (Georgia)   14:32.38
200 jardów stylem grzbietowym: Ryan Murphy (California)   1:36.77 [rekord Ameryki]
100 jardów stylem dowolnym: Kristian Gkolomeev (Alabama)   41.56 s
200 jardów stylem klasycznym: Will Licon (Texas)   1:49.48
200 jardów stylem motylkowym: Joseph Schooling (Texas)   1:39.62
skoki - wieża 10m: Steele Johnson (Purdue)   532.70 pkt
4x100 jardów stylem dowolnym: Southern California (Cristian Quintero, Santo Condorelli, Ralf Tribuntsov, Dylan Carter)   2:47.06