Runa Imai z rekordem świata juniorów

Szymon Gagatek 2016-04-07 14:16

Japońska młodzież w natarciu! Podczas czwartego dnia krajowych mistrzostw w Toio walka o medale toczyła się tylko i wyłącznie w konkurencjach kobiecych. Ze świetnej strony pokazało się kilka utalentowanych pływaczek, na czele z urodzoną w 2000 roku Runą Imai oraz jej rówieśniczką Suzuką Hasegawą. Obie w czwartek oficjalnie dołączyły do kadry olimpijskiej.

Imai zajęła drugie miejsce w finale 200 m stylem zmiennym. Uzyskała czas 2:10.76 i przegrała jedynie z Miho Teramurą, ustanawiając przy okazji nowy rekord świata juniorek! Co prawda, od momentu gdy FINA odnotowuje tego rodzaju osiągnięcia, szybsza od Imai była już w maju 2014 roku reprezentantka Chin, Zhou Min (2:10.22), ale jej rezultat nigdy nie został ratyfikowany przez Międzynarodową Federację Pływacką. Teramura na pokonanie całego dystansu w drodze po złoto krajowego czempionatu potrzebowała dokładnie 2:09.87. Szybciej w tym roku pływała jedynie rekordzistka świata, Katinka Hosszu (2:07.69). Niespodziewanie dopiero trzecie miejsce w czwartkowym finale zajęła Kanako Watanabe. Wicemistrzyni świata z Kazania musiała uznać wyższość swoich reprezentacyjnych koleżanek - przegrywając z Imai o dokładnie siedemnaście setnych sekundy - i w Rio de Janeiro na starcie tej konkurencji jej nie zobaczymy.

Kolejna szesnastolatka, Suzuka Hasegawa, występ w Brazylii zapewniła sobie na dystansie 200 m stylem motylkowym. Po południu potwierdziła dobrą dyspozycję z wczorajszych półfinałów i dotrzymała kroku mistrzyni globu i brązowej medalistce olimpijskiej, Natsumi Hoshi. W finale obie popłynęły poniżej dwóch minut i siedmiu sekund. Bardziej doświadczona Hoshi zanotowała czas 2:06.32, a jej młodsza koleżanka finiszowała sześć dziesiątych sekundy za nią. W tym momencie daje im to odpowiednio pierwsżą i czwartą lokatę w światowym rankingu 2016 roku.

Z kolei w zmaganiach na 100 m stylem grzbietowym triumfowała urodzona w 2001 roku Natsumi Sakai. Przepłynięcie dwóch długości basenu zajęło jej 1:00.12. Taki rezultat spowodował, że o sześć setnych sekundy wyprzedziła starszą aż o dwanaście lat Miyuki Takemurę. Młodziutka japońska pływaczka wypełniła olimpijskie minimum A ustalone przez FINA, ale do spełnienia kryteriów krajowego związku (59.85 s) trochę jej zabrakło. Niewykluczone jednak, że i tak pojawi się w Rio de Janeiro, jako członkini sztafety 4x100 m stylem zmiennym.

Niezwykłe emocje będą zapewne towarzyszyć kibicom w Kraju Kwitnącej Wiśni podczas jutrzejszego finału 200 m stylem klasycznym mężczyzn. Na faworyta rywalizacji wyrósł dziś Ippei Watanabe, który był najlepszy zarówno w eliminacjach (2:08.83), jak i półfinałach (2:09.46). Po południu za jego plecami znalazł się Yasuhiro Koseki (2:09.98), a trzecią pozycję zajął Kosuke Kitajima (2:10.16). Dla czterokrotnego mistrza olimpijskiego piątkowy wyścig będzie ostatnią szansą na zapewnienie sobie piątego z rzędu startu na igrzyskach.

Fantastyczny poziom zaprezentowali uczestnicy półfinałów 200 m stylem motylkowym. By wejść do finałowej stawki, trzeba było złamać barierę minuty i pięćdziesięciu ośmiu sekund. Najlepiej poradził sobie faworyt, Daiya Seto, który uzyskał wynik 1:55.00. Natomiast na 100 m stylem dowolnym najszybsi byli Miki Uchida wśród kobiet (54.20 s) oraz Katsumi Nakamura wśród mężczyzn (48.53 s).