Brazylia: Żabkarze pokazali moc

Szymon Gagatek 2019-04-20 01:11

Aż czterech brazylijskich żabkarzy złamało barierę jednej minuty w finale rywalizacji na 100 m stylem klasycznym podczas czwartego dnia Trofeu Maria Lenk w Rio de Janeiro. Walka toczyła się o wysoką stawkę - miejsca w kadrze na mistrzostwa świata w Gwangju. Zwycięsko z tego wyrównanego starcia wyszli Felipe Lima oraz Joao Gomes Jr., którzy wspólnie stanęli na najwyższym stopniu podium.

Finał lepiej rozpoczął Lima. Na półmetku miał nad swoim rywalem 24 setne sekundy przewagi. Po nawrocie Gomes go jednak dopadł i obaj zakończyli rywalizację z dokładnie takim samym rezultatem, 59.56. Na mecie zameldowali się przed Felipe Silvą (59.71) oraz najmłodszym z tej czwórki, 20-letnim Caio Pumputisem (59.72). W tej samej konkurencji wśród kobiet najmocniejsza okazała się Argentynka Macarena Ceballos (1:08.27), która wyprzedziła Jhennifer Conceicao (1:08.37) i swoją rodaczkę Julię Sebastian (1:08.60).

Ciekawy i stojący na niezłym poziomie był wyścig medalowy mężczyzn na 200 m stylem motylkowym. Zwyciężył w nim Luiz Altamir Melo, uzyskując czas 1:56.77. Dwudziestotrzylatek wyprzedził o zaledwie 18 setnych sekundy Leonardo de Deusa. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Vinicius Lanza (1:57.04). Warto też zwrócić uwagę na fakt, że 5. pozycję zajął Kaio Almeida. Pięciokrotny medalista mistrzostw świata na krótkim basenie powrócił do pływania (podobnie jak Florent Manaudou czy Amaury Leveaux), chcąc powalczyć o igrzyska olimpijskie w Tokio. Póki co nie doszedł jednak do swojej optymalnej dyspozycji, a w piątek finiszował z wynikiem 1:57.85.

Wśród kobiet 1. miejsce zajęła Ilaria Cusinato. Włoszka pokonała cztery długości basenu w 2:11.03. Z kolei w ostatniej indywidualnej konkurencji, 1500 m stylem dowolnym mężczyzn, triumfował Guilherme Costa. W najszybszej serii zmagań długodystansowców uzyskał rezultat 15:05.91 i wyprzedził o prawie sekundę Diogo Villarinho.