Medali moc!

Szymon Gagatek 2013-12-06 23:13

Drugiego dnia Zawodów Krajów Europy Środkowej, które odbywają się w Belgradzie (na basenie 50-metrowym), polscy pływacy wywalczyli aż jedenaście medali, pięciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium i poprawili mnóstwo rekordów życiowych. Nasi młodzi reprezentanci utrzymali również drugie miejsce w klasyfikacji punktowej mitingu.

Świetnie spisał się Jacek Arentewicz, który zdobył aż dwa złote krążki. Reprezentant klubu Shark Rudna zwyciężył na dystansie 100 i 200 m stylem klasycznym, uzyskując odpowiednio czasy 1:05.79 i 2:22.95, najlepsze w historii jego dotychczasowych startów. W tej drugiej konkurencji udało mu się odeprzeć atak Zoltana Drigana z Węgier, który znakomicie finiszował i stracił do Polaka zaledwie cztery setne sekundy. Indywidualnie pierwsze miejsce zajął dziś rano również Michał Chudy, który nie miał sobie równych na dystansie 100 m stylem motylkowym, o 0.68 s poprawiając rekord życiowy ustanowiony w Utrechcie na Europejskim Festiwalu Młodzieży Europy (55.19 s). Wyścig zakończył z przewagą niemal sekundy nad Rumunem, Robertem Glintą i ponad dwóch sekund nad Driganem.

Również polska sztafeta chłopców na dystansie 4x200 m stylem dowolnym okazała się bezkonkurencyjna. Nasza ekipa, w składzie: Adam Staniszewski, Dawid Pietrzak, Wiktor Jaszczak, Mateusz Arndt, uzyskała czas 7:45.64 i bez najmniejszych problemów wyprzedziła Węgrów, Serbów, Słoweńców i Rumunów.

Popołudniu doczekaliśmy się również jedynego dziś złota w wykonaniu Polki. Znakomitą dyspozycję potwierdziła Natalia Fryckowska, która na najwyższym stopniu podium stanęła w Belgradzie już po raz drugi. Wczoraj zwyciężyła na 100 m stylem dowolnym, dziś była najlepsza na dystansie o połowę krótszym. Piąta zawodniczka tej konkurencji na Europejskim Festiwalu Młodzieży Europy popłynęła w piątek o zaledwie jedną setną sekundy wolniej niż w Utrechcie (26.95 s) i nie dała swoim rywalkom żadnych szans.

4x200 m stylem dowolnym dziewcząt:
4. Polska (Sara Leończuk, Julia Szatanek, Magdalena Roman, Paulina Piechota) (8:51.70)

7. Adam Staniszewski (16:47.44)

Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej zawodów utrzymali się Węgrzy, którzy jeszcze powiększyli przewagę nad naszą reprezentacją. Polacy tracą do nich dziewięćdziesiąt jeden oczek, ale mają też bezpieczny zapas punktowy nad Słoweńcami, Serbami i Rumunami. Jutro o godzinie 9:00 rozpocznie się ostatni blok zmagań w Belgradzie.