MEJ: Africa najlepsza w Europie

Szymon Gagatek 2014-07-10 02:00

Rywalizacja podczas 40. Mistrzostw Europy Juniorów to nie tylko występy Biało-czerwonych. Warto poświęcić kilka słów tym, którzy w środę w sesji finałowej walczyli w konkurencjach, w których naszych reprezentantów zabrakło. Złoto na dystansie 400 m stylem zmiennym wywalczyła Africa Zamorano Sanz, natomiast w finale 50 m stylem klasycznym najlepsza okazała się Maria Astashkina z Rosji.

Africa Zamorano Sanz - to nazwisko, które już teraz znają wszyscy najwięksi fani pływania na Półwyspie Iberyjskim. Szesnastoletnia Hiszpanka coraz częściej wysyła sygnały, że już wkrótce może godnie zastąpić Mireię Belmonte. Dziś miała swój wielki dzień, zostając pierwszą złotą medalistką zawodów w Dordrechcie. Na dystansie 400 m stylem zmiennym uzyskała czas 4:41.96 i omal nie weszła z tym rezultatem do pierwszej dwudziestki najlepszych tegorocznych wyników na świecie. Jedynymi, które próbowały wytrzymać tempo Zamorano, były Brytyjki. Rosie Rudin, mająca przed europejskim czempionatem najlepszy czas w 2014 roku wśród juniorek na Starym Kontynencie, była druga (4:43.56), a o rok młodsza Georgia Coates zdobyła brązowy medal (4:44.60). Dopiero na piątej lokacie uplasowała się obrończyni tytułu, Adel Farkas z Węgier.

Złoto w rywalizacji sprinterek w stylu klasycznym wywalczyła natomiast Maria Astashkina z Rosji. Piętnastolatka w finale jedną długość basenu pokonała w 31.90 s i to wystarczyło do zajęcia miejsca na najwyższym stopniu podium. Drugą pozycję zajęła Eleonora Clerici. Włoszka miała czego żałować. Gdyby popłynęła tak jak w półfinale (31.85 s), to na pływalni w Dordrechcie rozbrzmiałby hymn Fratelli d'Italia.

Rosjanie i Hiszpanie mogą mieć powody do radości również jutro. W dzisiejszych półfinałach indywidualnej rywalizacji dziewcząt również najlepsze były zawodniczki z tych krajów. Na dystansie 200 m stylem motylkowym najlepszy czas uzyskała Carmen Balbuena Heredia (2:12.35), a na 200 m stylem grzbietowym zdecydowanie najszybsza okazała się rekordzistka świata juniorek, Daria S Ustinova (2:10.38). Zmagania na 100 m stylem dowolnym również zdominowały Rosjanki: pierwsza była Arina Openysheva (55.14 s), a zaledwie pięć setnych sekundy straciła do niej Daria K Ustinova.