Stokowski o włos od rekordu Polski, trzy zwycięstwa Polaków

Szymon Gagatek 2014-05-03 22:48

W Pardubicach rozpoczął się dziś pływacki wielomecz z udziałem zawodników z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Już podczas pierwszego bloku zawodów bardzo bliski poprawienia rekordu naszego kraju w kategorii wiekowej zawodników 15-letnich był Kacper Stokowski, któremu na dystansie 100 m stylem grzbietowym zabrakło do tego osiągnięcia zaledwie jedenastu dziesiątych sekundy!

Zawodnik klubu G-8 Bielany Warszawa zajął w tej konkurencji drugie miejsce, ale uzyskał wynik 58.69 s, gorszy tylko o jedenaście setnych sekundy od własnego rekordowego rezultatu, który uzyskał podczas niedawno zakończonego wielomeczu w cypryjskim Limassolu, na pierwszej zmianie sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Stokowski znalazł się dziś również na szóstym miejscu na dwukrotnie dłuższym dystansie (2:11.09) oraz na trzecim na 100 m stylem motylkowym (56.95 s).

W tej ostatniej konkurencji zwyciężył Damian Chrzanowski (56.60 s), który wyprzedził o dziewięć setnych sekundy Tomasa Puchly'ego z Czech. Polak najlepszy okazał się również na dystansie 200 m stylem motylkowym, poprawiając swój rekord życiowy czasem 2:04.65. Naszym zawodnikom w Pardubicach udało się odnieść dziś jeszcze jedno zwycięstwo. Wyścig na dystansie 200 m stylem klasycznym zdominował Rafał Kusto (2:22.26). Czwarte miejsce zajął Karol Trela (2:25.42), a drugi wynik całej konkurencji zanotował Karol Zbutowicz (2:03.08), który wystatował poza konkurencją.

Obaj stanęli jednak podczas pierwszego dnia na podium. Zbutowicz był trzeci na 200 m stylem zmiennym (2:08.48), a Trela na 100 m stylem klasycznym (1:07.26). Miejsca w pierwszej trójce wywalczyli również Jakub Skierka (drugi na 200 m stylem grzbietowym, z czasem 2:07.08) i Mateusz Arndt, który indywidualnie zdobył aż trzy medale: za trzecią lokatę na 100 m stylem dowolnym (52.69 s) i drugą na 200 i 400 m stylem dowolnym (1:56.00; 4:07.54). Do tego zawodnik Delfina Gdynia dołożył dwa srebra za wyścigi sztafet 4x100 (wraz ze Skierką, Kamilem Kaźmierczakiem i Michałem Cukanowem) i 4x200 m stylem dowolnym (razem z Chrzanowski, Cukanowem i Wojciechem Parzynowskim).

Jedyną Polką, która dziś wywalczyła sobie miejsce w pierwszej trójce była Anna Solak. Czternastoletnia zawodniczka z Płocka zajęła trzecią lokatę na dystansie 100 m stylem motylkowym, uzyskując czas 1:05.92. Pozwoliło jej to poprawić rekord życiowy w tej konkurencji, ustanowiony podczas wielomeczu w Limassolu, o dokładnie sekundę. Solak była też czwarta na dwukrotnie dłuższym dystansie (2:34.15). Z kolei najbardziej wartościowym rezultatem popisała się Julia Klonowska, czwarta na 100 m stylem dowolnym, z wynikiem 1:00.20.

Po pierwszym dniu zawodów na zdecydowanym prowadzeniu w klasyfikacji generalnej znajdują się Węgrzy, którzy mają przewagę 107 punktów nad Polakami, do których z kolei niewielką stratę notują gospodarze mitingu. Nasi zawodnicy wciąż liczą się w walce o zwycięstwo w punktacji konkurencji chłopców. W tym zestawieniu przewaga Madziarów to zaledwie siedem "oczek". Ostatni blok zmagań już jutro o godzinie 10:00.