MPM: Dominacja Faworytów!

Joanna Kwatera 2016-06-12 15:07

Ostatni dzień mistrzostw Polski w kategorii Masters to potwierdzenie dominacji faworytów tych, którzy biją rekordy kraju już od piątku. Poznaliśmy także najlepszych zawodników Gliwickich Mistrzostw Polski, a zostali nimi: Daria Fajkowska i Marcin Kaczmarek.

Piąty już na tych mistrzostwach rekord kraju poprawiła Anna Duda. Tym razem zawodniczka RMKS Rybnik rozprawiła się z leciwym już, bo 7-letnim rekordem Aleksandry Strychalskiej, bijąc go o niemal pół sekundy. 100m stylem motylkowym Duda pokonała w czasie 1:09.33 i ten wynik wpisuje dziś w tabele najlepszych osiągnięć w historii Polski w kategorii wiekowej 35-39 lat. Ponadto do swojego konta dołożyła dziś także zwycięstwo w nietypowej dla siebie konkurencji 50m stylem klasycznym (39.80).

Autorką kolejnego rekordu kraju tym razem w drużynie została dziś też Daria Fajkowska (UTW Masters Zgierz), która wraz z Adrianem Styrzyńskim, Małgorzatą Ścibiorek oraz Włodzimierzem Przytulskim poprawiła najlepsze osiągnięcie w historii Polski w kat. 160-199 lat w konkurencji sztafet mieszanych na dystansie 4x50m stylem zmiennym, osiągając rezultat 2:08.67. Pływaczka ze Zgierza okazała się dziś najlepsza również na dystansie 200m stylem grzbietowym w kat. 40-44 lata, które pokonała w czasie 2:44.54.

Jeszcze o dziesięć setnych sekundy szybciej niż w londyńskim czempionacie, gdzie została trzecią pływaczką Europy w kat. 50-54 lata, jedną długość basenu stylem klasycznym pokonała Mariola Kuliś. Krakowianka pierwszy raz w historii naszego kraju w swojej kategorii wiekowej na dystansie 50m stylem klasycznym złamała granicę 37 sekund, ustanawiając rekordowy wynik 36.99.

I to właśnie te trzy zawodniczki rozdzieliły pomiędzy siebie miejsca na podium w klasyfikacji generalej mistrzostw. Najlepsza pływaczką gliwickiej imprezy została Daria Fajkowska, która za trzy najlepsze starty zgromadziła w sumie 2381 pkt (za występy w konkurencjach: 50 i 100m stylem grzbietowym oraz 200m stylem zmiennym). Drugą lokatę wywalczyła Mariola Kuliś, z łączną sumą 2339 pkt (za występy w konkurencjach: 50m stylem motylkowym, 50m stylem klasycznym i 50m stylem dowolnym), a trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajęła Anna Duda, uzyskując 2298 pkt (za występy na dystansach: 50m stylem dowolnym oraz 50 i 100m stylem motylkowym).

Trzeci rekord kraju w stylu grzbietowym pobiła dzisiaj Agnieszka Kaczmarek. Wynik reprezentantki Legii Warszawa tym razem w konkurencji 200m okazał się najlepszy w historii kraju w kat. 30-34 lata, a od dziś wynosi on 2:40.04. Złoty medal Warszawianka wywalczyła dziś też na dystansie  400m stylem dowolnym. Swój wczorajszy rekordowy międzyczas na dystansie 50m stylem klasycznym wyśrubował dziś jeszcze Sławomir Formas, a nowy najlepszy w historii kraju w kat. 45-49 lat wynik wynosi 32.26.

Ponadto rekordy kraju poprawiali dziś:

*Agnieszka Macierzewska (Masters Korona Kraków) – na dystansie 100m stylem motylkowym, w kat. 55-59 lat, czasem 1:29.97

*Dariusz Wolny (Redeco Wrocław) – w konkurencji 200m stylem grzbietowym, w kat. 55-59 lat, czasem 2:37.61

*Leszek Madej (WMT) – na dystansie 400m stylem dowolnym, w kat. 55-59 lat, wynikiem 4:49.84

Najlepszym zawodnikiem wśród mężczyzn okazał się Marcin Kaczmarek (Legia Warszawa), który uzyskał znakomite wyniki w konkurencjach: 50 i 100m stylem grzbietowym, w których bił rekordy kraju oraz na dystansie 200m tym stylem, gromadząc na swoim koncie ostatecznie 2590 pkt. Drugie miejsce w klasyfikacji zajął Leszek Madej. Dwukrotny medalista mistzrsotw Europy z Londynu prezentował na tych mistrzostwach bardzo dobrą formę, a najwięcej bo w sumie 2409 pkt uzyskał na dystansach: 100, 200 i 400m stylem dowolnym, na ostatnim z nich bijąc rekord Polski. Trzecią lokatę wśród najlepszych pływaków wywalczył w Gliwicach reprezentant klubu WKS Śląsk Wrocław - Marek Rother, który w swojej kategorii wiekowej wygrywał konkurencje: 50, 100 i 200m stylem grzbietowym, a uzyskane w nich wyniki dały mu 2341 pkt.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła drużyna UTW Masters Zgierz, której zawodnicy zdobyli w sumie 63 medale, w tym aż 44 koloru złotego (11 srebrnych i 8 brązowych). Na drugiej pozycji uplasowali się pływacy Warsaw Masters Team z 77 krążkami (w tym 42 złotymi), a trzecią lokatę wywalczyli reprezentanci Masters Korony Kraków, wywożąc z Gliwic 65 medali.

Warto jeszcze odnotować jedną statystykę, a mianowicie wyczyn zawodnika Warty Poznań Stanisława Kaczmarka, który jako jedyny pływak tych mistrzostw wśród mężczyzn zdobył 8 złotych medali we wszystkich konkurencjach, w których startował: 200m stylem klasycznym, 100 i 200m stylem motylkowym, 200, 400 i 1500m stylem dowolnym oraz 200 i 400m stylem zmiennym, bijąc jeden rekord kraju na najdłuższym dystansie kraulowym (kat. 35-39 lat). Podobnej sztuki wśród kobiet dokonała najlepsza pływaczka tych zawodów Daria Fajkowska, która zwyciężała na dystansach: 50 i 100m stylem dowolnym, 50, 100 i 200m stylem grzbietowym (bijąc rekord kraju na najkrótszym z nich), 50 i 100m stylem motylkowym oraz 200m stylem zmiennym, na którym również ustanowiła najlepszy rezultat w historii Polski w swojej kategorii wiekowej. Dodatkowo zawodniczka ze Zgierza zdobyła trzy złote medale w sztafetach: 4x50m stylem dowolnym i zmiennym kobiet oraz 4x50m stylem zmiennym mix, we wszystkich trzech bijąc rekordy Polski.

Czas zatem na zasłużone wakacje i odpoczynek oraz śledzenie występów polskich olimpijczyków na pływalni w Rio!