NCAA: Polskie debiuty i rekord ucznia Harvardu

Szymon Gagatek 2019-03-28 00:46

Zaledwie kilka dni po zakończeniu zmagań kobiet w Austin rozpoczęły się mistrzostwa I Dywizji NCAA mężczyzn. Zawody otworzyły wyścigi sztafet 4x200 jardów stylem dowolnym, w których zaprezentowali się nasi dwaj debiutanci: Jakub Książek i Bartosz Piszczorowicz. Bohaterem dnia został natomiast Dean Farris. Student Harvardu na pierwszym odcinku ustanowił fantastyczny rekord ligi.

Polacy w rywalizacji sztafetowej wykonali swoje zadania. Jakub Książek rozpoczął wyścig w drużynie Florida State University i pierwsze 200 jardów pokonał w 1:34.04. To nowy rekord życiowy naszego reprezentanta, lepszy od poprzedniego o ponad pół sekundy. Niestety, Seminoles nie zdołali nawiązać walki z czołowymi ekipami i zostali sklasyfikowani na 19. pozycji. Wyżej znalazł się Uniwersytet Louisville z Bartoszem Piszczorowiczem. Zawodnik z Warszawy zaprezentował się na trzecim odcinku i uzyskał czas 1:33.90, pomagając kolegom w wywalczeniu 6. miejsca i poprawieniu rekordu szkoły.

Niesamowity rozdział w historii akademickiego pływania w Stanach Zjednoczonych napisał Dean Farris. Uczeń jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, Uniwersytetu Harvarda, pojawił się w Austin z rekordem życiowym 1:30.83, a pierwsze 200 jardów wyścigu sztafetowego przepłynął w czasie 1:29.15! Tym samym poprawił aż o 35 setnych najlepszy rezultat w historii tej konkurencji, należący do Townley'a Haasa. Co ciekawe, Farris, który od dwóch lat jest wśród czytelników amerykańskiego portalu SwimSwam "pływackim Chuckiem Norrisem" (niby lubisz, podziwiasz, ale przy okazji wrzucasz o nim śmieszne komentarze), nie wystartuje w tym tygodniu na tym dystansie indywidualnie. Wolał się skupić na rywalizacji na 100 jardów stylem grzbietowym, by spróbować nawiązać do sukcesów medalisty olimpijskiego z Seulu, Davida Berkoffa - ostatniego mistrza NCAA w historii Harvardu (1989 rok).

Pozostali zawodnicy w sztafecie Harvardu nie byli już tak szybcy i ostatecznie uczelnia z Ivy League uplasowała się na 7. lokacie. Zwyciężyli reprezentanci Uniwersytetu Teksańskiego, broniącego przed własną publicznością tytułu najlepszej męskiej drużyny NCAA. Drew Kibler, Austin Katz, Jeff Newkirk i Townley Haas zanotowali wynik 6:05.08, poprawiając rekord ligi o dwadzieścia trzy setne sekundy. Na 2. miejscu znalazła się ekipa NC State, a 3. pozycję zajęli pływacy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

4x200 jardów stylem dowolnym:
1. Texas (Drew Kibler, Austin Katz, Jeff Newkirk, Townley Haas)   6:05.08  [rekord NCAA]
2. NC State (Andreas Vazaios, Coleman Stewart, Jacob Molacek, Justin Ress)   6:06.63
3. California (Andrew Seliskar, Bryce Mefford, Trenton Julian, Mike Thomas)   6:07.31

==================

Jak śledzić mistrzostwa I Dywizji NCAA mężczyzn?

-> WYNIKI NA ŻYWO

-> TRANSMISJA ELIMINACJI

-> OFICJALNA STRONA ZAWODÓW

-> POLACY NA MISTRZOSTWACH I DYWIZJI

Sesje eliminacyjne zostały zaplanowane na godzinę 16:00 polskiego czasu, natomiast wyścigi finałowe będą się rozpoczynać o północy.