NCAA: Gators najlepsi w SEC, Werner wygrywa indywidualnie

Szymon Gagatek 2016-02-24 21:05

Drużyna Uniwersytetu Florydy po raz czwarty z rzędu sięgnęła po tytuł najlepszej drużyny SEC (Southeastern Conference). Paweł Werner, dla którego był to już ostatni czempionat konferencji w akademickiej karierze, okazał się najlepszy na 500 jardów stylem dowolnym i wypełnił indywidualne minimum A na mistrzostwa NCAA w tej konkurencji! Wysokie lokaty zajmował też Jan Świtkowski.

Werner w finale uzyskał czas 4:13.31 i ustanowił tym samym swój nowy rekord życiowy w tej konkurencji. Do samego końca wyścigu walczył o zwycięstwo z Akaramem Mahmoudem z Uniwersytetu Południowej Karoliny, wyprzedzając ostatecznie swojego rywala o siedemnaście setnych sekundy. Trzecie miejsce zajął włoski kolega naszego zawodnika z drużyny Gators, Mitchell d'Arrigo (4:13.92), który nie dał rady obronić tytułu wywalczonego przed rokiem. Polski pływak wystąpił w Columbii jeszcze w dwóch konkurencjach. Na 200 jardów stylem dowolnym był dziewiąty, a na o połowę krótszym uplasował się na dwudziestej pierwszej pozycji.

Z kolei Świtkowski w każdej konkurencji, w której wystartował, poprawiał swoje życiówki. Medalista mistrzostw świata był bliski zwycięstwa na 200 jardów stylem zmiennym. W decydującym wyścigu przegrał minimalnie z Joe Patchingiem z Auburn (1:42.21 - 1:42.55). Lublinianin zajmował też czwarte miejsca na 100 i 200 jardów stylem motylkowym. Na dłuższym z tych dystansów po raz drugi w sezonie wypełnił minimum A na mistrzostwa NCAA. Do kolekcji dołożył jeszcze tytuł mistrzowski w konkurencji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym (na odcinku w stylu motylkowym zanotował czas 45.30 s). O wcześniejszych sukcesach polskich zawodników Uniwersytetu Florydy w rywalziacji drużynowej pisalismy TUTAJ.

Podczas zawodów zaprezentowali się też Michał Rokita i Karolina Szczepaniak. Polka z Uniwersytetu Alabamy niestety nie zdołała przebrnąć kwalifikacji w żadnej z konkurencji, a najlepiej spisała się na 400 jardów stylem zmiennym, gdzie była trzydziesta siódma. Z kolei reprezentant Uniwersytetu Missouri najwyżej sklasyfikowany został na 200 jardów stylem klasycznym, finiszując na ósmym miejscu w finale B.

100 y stylem klasycznym54.2619.54.3119.
200 y stylem klasycznym1:58.7316.1:58.6516.
200 y stylem zmiennym1:53.2044.
Jan ŚwitkowskiFlorida
100 y stylem motylkowym46.144.46.164.
200 y stylem motylkowym1:42.896.1:41.984.
200 y stylem zmiennym1:44.645.1:42.552.
Paweł WernerFlorida
100 y stylem dowolnym44.0217.44.0121.
200 y stylem dowolnym1:35.2110.1:34.999.
500 y stylem dowolnym4:16.333.4:13.311.

Bohaterem zawodów w Columbii został Caeleb Dressel. Młody Amerykanin już podczas kwalifikacji 50 jardów stylem dowolnym ustanowił nowy najlepszy czas w historii tej konkurencji (18.39 s) i wygrał zakład ze swoim trenerem Greggiem Troy'em, o czym pisaliśmy TUTAJ. Wynik ten poprawił jeszcze w wyścigu finałowym (18.23 s), a w następnych dniach wygrał jeszcze rywalizację na 100 jardów stylem dowolnym i motylkowym, uzyskując znakomite rezultaty (41.07 s i 44.80 s). Wracając do obietnicy Troy'a. Szkoleniowiec Gators zachował się honorowo i po zakończeniu zawodów rzeczywiście publicznie pozbawił się wąsów, w czym pomógł mu zresztą sam Dressel.