AMP: Kolejny dobry wynik Polewki, dzień rewanżów

Szymon Gagatek 2015-03-29 18:35

Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu już za nami. Drugiego dnia zawodów w Poznaniu kolejny dobry występ zaliczył Tomasz Polewka. Zawodnik AWF Katowice zwyciężył w swojej koronnej konkurencji, 50 m stylem grzbietowym. Dziś na Termach Maltańskich doszło też do kilku interesujących rewanżów za wczorajsze rozstrzygnięcia.

Polewka w sprincie stylem grzbietowym uzyskał czas 24.21 s ponownie wyraźnie wyprzedził Rafała Bugdola z PWSZ Racibórz (25.23 s) i Miłosza Mikicina z AWF Warszawa (26.14 s). Wśród kobiet drugi tytuł w stylu grzbietowym wywalczyła natomiast Katarzyna Górniak z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego (28.79 s). Tuż za nią finiszowała Joanna Budzis (29.66 s). Była studentka Uniwersytetu Pittsburskiego, reprezentująca teraz barwy SWPS Warszawa, na drugim stopniu podium stanęła również w finale 100 m stylem zmiennym (1:05.57), przegrywając wyraźnie z Marceliną Radlińską (AGH Kraków), która cztery długości basenu pokonała w 1:04.17. Wśród mężczyzn w tej konkurencji pierwsze miejsce zajął Łukasz Chmiel z AWF Katowice (55.86 s).

Dla Radlińskiej tytuł w stylu zmiennym był drugim indywidualnym zwycięstwem, po wczorajszym sukcesie na 50 m stylem motylkowym. Kolejne złoto, tym razem na 50 m stylem dowolnym, wywalczyła również inna reprezentantka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Anna Kawecka (25.56 s). Na najwyższym stopniu podium w tej konkurencji wśród mężczyzn stanął natomiast Filip Wypych z Politechniki Łódzkiej, któremu wczoraj nie powiodło się na dwukrotnie dłuższym dystansie. Dziś był już bezkonkurencyjny, uzyskując czas 22.11 s. Drugi na mecie Bartłomiej Lassek stracił do niego niemal sześć dziesiątych sekundy.

Sporo działo się w sprinterskiej rywalizacji w stylu klasycznym. Rewanże za wczorajsze porażki na dwukrotnie dłuższym dystansie wzięli Paulina Zachoszcz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (32.27 s) i Dawid Szulich z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (27.70 s). Zachoszcz o osiemnaście setnych sekundy wyprzedziła Agnieszkę Ostrowską, jeszcze mniejsza różnica dzieliła Szulicha i drugiego na mecie Macieja Hołuba (zaledwie cztery setne sekundy).

Na zakończenie mistrzostw odbyły się zmagania sztafet 4x50 m stylem zmiennym. Wśród pań wygrały zawodniczki krakowskiej AWF, natomiast wśród panów zwyciężyli katowiczanie. Tomasz Polewka, Patryk Nowak, Łukasz Chmiel i Robert Wilk zanotowali bardzo dobry czas, 1:40.02. Był to najbardziej wartościowy rezultat drugiego dnia zawodów.

100 m stylem zmiennym mężczyzn: Łukasz Chmiel (AWF Katowice)   55.86 s
4x50 m stylem zmiennym kobiet: AWF Kraków (Katarzyna Górniak, Paulina Uryga, Luigia Sirignano, Ewa Wijas)   1:59.24
4x50 m stylem zmiennym mężczyzn: AWF Katowice (Tomasz Polewka, Patryk Nowak, Łukasz Chmiel, Robert Wilk)   1:40.02