Tchórz najszybsza w stroju tekstylnym, Hołub wśród 18-latków

Szymon Gagatek 2014-06-06 00:52

Pierwszego dnia Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Olsztynie nie zabrakło rekordowych wyników. Najlepszym czasem w stroju tekstylnym w historii pływania w naszym kraju na dystansie 200 m stylem grzbietowym popisała się Alicja Tchórz, a Jan Hołub poprawił rekord Polski 18-latków na 50 m stylem dowolnym. Znakomite czasy uzyskiwali dziś również Paweł Korzeniowski i Konrad Czerniak.

Tchórz została pierwszą kobietą w składzie naszej reprezentacji na mistrzostwa Europy w Berlinie. Wszystko za sprawą świetnego występu na 200 m stylem grzbietowym. Zawodniczka Juvenii Wrocław wywalczyła dziś szóste z rzędu złoto w tej konkurencji, ale popłynęła fantastycznie, uzyskując najlepszy czas w naszym kraju uzyskany w stroju tekstylnym. Swoje dotychczasowe historyczne osiągnięcie (2:10.63) poprawiła o dokładnie dwadzieścia dziewięć setnych sekundy, a do rekordu Polski zabrakło jej równo sześciu dziesiątych sekundy!

W sesji finałowej rekordowym wynikiem popisał się również Jan Hołub, który zdobył brązowy medal na dystansie 50 m stylem dowolnym, ale wynikiem 22.55 s nie tylko wywalczył sobie bilet do Dordrechtu, ale także poprawił najlepszy wynik w historii polskiego pływania wśród osiemnastolatków. Do tej pory dzielił się nim wspólnie z Danielem Rzadkowskim (22.69 s). Hołub przegrał dziś z Konradem Czerniakiem i Filipem Wypychem. Ten pierwszy zanotował fantastyczny start, łamiąc dwadzieścia dwie sekundy po raz piąty w karierze. Wynik 21.94 s daje mu jedenastą lokatę na tegorocznych światowych listach i czwartą pozycję w Europie (za Vladimirem Morozovem, Florentem Manaudou i Benjaminem Proudem), jest też gorszy jedynie o sześć setnych sekundy od "tekstylnego" rekordu kraju, należącego do aktualnego trenera Czerniaka, Bartosza Kizierowskiego.

Dwunasty z rzędu tytuł Mistrza Polski na dystansie 200 m stylem motylkowym wywalczył dziś Paweł Korzeniowski. Podopieczny Roberta Białeckiego pokazał, że wciąż jest w tej konkurencji zdecydowanie najlepszy w kraju, znacznie wyprzedzając swoich rywali. Uzyskał czas 1:55.60, który jest czwartym w tym roku wynikiem na świecie, a co ważniejsze, w kontekście Mistrzostw Europy, najlepszym na Starym Kontynencie! Niespodziewanie drugie miejsce zajał Marcin Opalski (1:58.78), który wyprzedził Michała Poprawę (1:59.65). Niestety, obu trochę zabrakło do minimum do Berlina. Wyjazd na mistrzostwa Europy juniorów zapewnił sobie Dominik Ciężkowski, który kryterium PZP wypełniał zarówno rano (2:02.50), jak i w finale A, w którym był czwarty (2:00.73).

Swoją dobrą formę, którą imponowała na początku sezonu, potwierdziła Joanna Zachoszcz. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn wywalczyła pierwszy złoty medal tych mistrzostw, w konkurencji 800 m stylem dowolnym. Poprawiła swój rekord życiowy i z czasem 8:45.11 wskoczyła na piąte miejsce w klasyfikacji najlepszych wyników w historii polskiego pływania. Niespełna cztery sekundy za nią wyścig zakończyła jej klubowa koleżanka, Manuela Wikieł, a brązowy medal zawisł na szyi Donaty Kilijańskiej (8:50.39). Na podium nie było zatem żadnej z medalistek poprzedniego czempionatu. Milena Karpisz zajęła piąte miejsce, Barbara Wasilewska siódme, a obrończyni tytułu, Justyna Burska, była dopiero ósma. Pomiędzy nich, na szóstą lokatę, wskoczyła Paulina Piechota. Piętnastolatka z Łodzi po raz pierwszy w życiu złamała barierę dziewięciu minut i wynik 8:57.63 dał jej, jako pierwszej dziewczynie, kwalifikację na Mistrzostwa Europy juniorów.

Później dołączyła do niej jeszcze Julia Gus. Zawodniczka Piętnastki Bydgoszcz postanowiła zaatakować w finale B 200 m stylem grzbietowym minimum na dystansie o połowę krótszym i zrobiła to bardzo skutecznie. Sto metrów pokonała w czasie 1:04.13, lepszym od wymaganego przez PZP czasu o jedną setną sekundy!

W finale 50 m stylem dowolnym pań najlepsza okazała się Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, ale zawodniczka AZS UŁ PŁ Łódź nie popłynęła tak szybko jak przed dwoma tygodniami, kiedy na Grand Prix w Aquasferze uzyskała czas 25.36 s, lepszy o dwie setne sekundy od minimum. Tym razem złoto (czwarte z rzędu) dał jej rezultat 25.45 s i o zapewnienie sobie startu w Berlinie będzie musiała walczyć w kolejnych dwóch konkurencjach: 50 m stylem grzbietowym i motylkowym.

Natomiast w rywalizacji sztafet kobiet na dystansie 4x200 m stylem dowolnym zwyciężyły zawodniczki AZS AGH Kraków w składzie: Anna Kawecka, Marcelina Radlińska, Luigia Sirignano i Natalia Pawlaczek. W ubiegłym roku minimalnie przegrały walkę o złoto z pływaczkami katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, a tym razem to właśnie one były o włos lepsze od rywalek, uzyskując czas 8:25.09. Dwie dziesiąte sekundy straciły do nich reprezentantki gospodarzy z AZS UWM Olsztyn. Z kolei wśród mężczyzn triumfował Śląsk Wrocław (Michał Szuba, Kacper Klich, Karol Zaczyński i Jan Hołub), z czasem 7:25.98. Drugi był Korner Zielona Góra, a trzeci - AZS AWF Warszawa.