Vollmer znów w grze!

Szymon Gagatek 2015-11-13 02:07

W Minneapolis rozpoczęły się dziś pierwsze kolejne zawody amerykańskiego cyklu Arena Pro Swim Series. Na starcie pojawiły się wielkie gwiazdy światowego pływania, na czele z Michaelem Phelpsem, Ryanem Lochte'm, Missy Franklin i Katie Ledecky. Cichą bohaterką czwartku została jednak Dana Vollmer. Mistrzyni olimpijska wraca do wielkiej formy!

Vollmer dopiero kilka miesięcy temu wznowiła treningi po urodzeniu dziecka. W tym tygodniu postraszyła rywalki na Twitterze, pisząc, że na treningu 100 m stylem motylkowym pokonała w 58.7 s, a więc najszybciej od momentu swojego powrotu do wody. W czwartek złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie potwierdziła, że będzie chciała walczyć o obronę tytułu w Rio de Janeiro. Już w porannej sesji wszyscy zwrócili uwagę na jej bardzo mocne rozpoczęcie wyścigu eliminacyjnego. Pierwsze pięćdziesiąt metrów pokonała w 25.84 s, aż o trzydzieści trzy setne sekundy szybciej od tempa na rekord świata. Ostatecznie zanotowała rezultat 58.22 s, przegrywając jedynie z Kelsi Worrell. W takiej samej kolejności obie panie zakończyły finałową rywalizację. Reprezentantka Uniwersytetu Louisville złamała barierę pięćdziesięciu ośmiu sekund (57.91 s) i na finiszu wyprzedziła Vollmer o szesnaście setnych.

Sesja finałowa rozpoczęła się od bardzo ciekawie zapowiadającego się pojedynku Katie Ledecky i Missy Franklin na 200 m stylem dowolnym. Zdecydowanie lepiej w tym starciu zaprezentowała się aktualna mistrzyni świata. Ledecky pokonała cztery długości basenu w 1:55.37, a więc niewiele wolniej od rezultatu, który uzyskała w finałowym wyścigu w Kazaniu (1:55.16). Swoją reprezentacyjną koleżankę wyprzedziła o niemal półtorej sekundy, natomiast trzecia była mistrzyni olimpijska Allison Schmitt. Później Ledecky postraszyła rywalki również na 400 m stylem zmiennym. Zajęła trzecią lokatę, przegrywając z Beccą Mann i Caitlin Leverenz, ale ostatnie sto metrów kraulem pokonała w czasie 59.94 s, najszybciej w całej stawce - nie tylko wśród kobiet, ale i wśród mężczyzn.

Uwaga wszystkich kibiców zgromadzonych na trybunach w Minneapolis była oczywiście również skupiona na Michaelu Phelpsie. Podopiecznemu Boba Bowmana po ciężkim obozie wysokogórskim wyraźnie zabrakło świeżości. W finale 100 m stylem motylkowym zajął trzecie miejsce (52.99 s), przegrywając ze swoim rodakiem Gilesem Smithem (52.57 s) i Kanadyjczykiem Santo Condorellim (52.58 s). Kilkadziesiąt minut wcześniej został też sklasyfikowany na dziesiątej lokacie na dystansie 200 m stylem dowolnym (1:50.39 i druga pozycja w finale B).