Raport z Gwangju: Reymond i Cunha obronili tytuły
Axel Reymond z Francji i Ana Marcela Cunha z Brazylii zdobyli złote medale mistrzostw świata w pływaniu na wodach otwartych na dystansie 25 km. W Yeosu EXPO Ocean Park obronili tytuły wywalczone dwa lata temu w Budapeszcie. W skokach do wody wciąż niepokonani są Chińczycy, a w pływaniu artystycznym kolejne złoto do swojej bardzo bogatej kolekcji dołożyły Rosjanki.
Wody otwarte
Cunha dokonała rzeczy historycznej. Brazylijka została pierwszą pływaczką długodystansową, która zdobyła złoto mistrzostw świata w jednej konkurencji trzy razy z rzędu. Wcześniej była najlepsza na 25 km również w 2015 i 2017 roku. Do tego może się pochwalić także triumfem w Szanghaju (2011 rok). Na mecie w Yeous wyprzedziła o prawie 9 sekund Finnię Wunram z Niemiec, a trzecia była Lara Grangeon z Francji. Z kolei wśród mężczyzn Reymond finiszował przed Kiriłem Beljaiewem z Rosji, walcząc z nim do samej tablicy (różnica na mecie wyniosła trzy dziesiąte sekundy). Z brązu cieszył się Alessio Occhipinti z Włoch. Wyścigu nie ukończyli Marc-Antoine Olivier oraz Kristof Rasovszky. Trzeba jednak przyznać, że zmagania odbywały się w bardzo trudnych, iście monsunowych warunkach - przy silnym wietrze, wysokich falach, mocno padającym deszczu.
Skoki do wody
Wszystko wskazuje na to, że rywalizacja w skokach do wody w trakcie tegorocznego czempionatu przebiegnie w pełni pod dyktando Chińczyków. Dziś również mogli wysłuchać swojego hymnu po skokach pań z trampoliny 3m. Z trzeciego z rzędu złota w tej konkurencji cieszyła się Shi Tingmao, która wyprzedziła swoją rodaczkę Wang Han oraz Maddison Keeney z Australii. W Nambu University Municipal Aquatics Center wyłoniono także finalistów skoków z 10-metrowej wieży. Oczywiście rządzili reprezentanci Państwa Środka. W półfinałach najlepszy był Yang Jian, a tuż za nim uplasował się Yang Hao. Z 3. wynikiem do finału wszedł pierwszy zawodnik z Europy, Thomas Daley z Wielkiej Brytanii. Kwalifikacje olimpijskie trafiły do następujących krajów: Chiny (x2), Wielka Brytania (x2), USA (x2), Korea Płd., Ukraina, Francja, Rosja, Kanada i Australia.
Pływanie artystyczne
W pływaniu artystycznym niepokonani pozostają Rosjanie. Tym razem na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna w programie dowolnym. Tak jak w eliminacjach, Rosjanki wyprzedziły Chinki i Ukrainki. Natomiast w eliminacjach par mieszanych Rosjanie znaleźli się przed Włochami i Japończykami.
Piłka wodna
Finaliści mistrzostw świata w 2017 roku, Węgrzy i Chorwaci, idą przez kolejny turniej waterpolistów jak burza. Bezpośredni awans do ćwierćfinałów z pierwszych miejsc w swoich grupach zapewnili sobie już w 2. kolejce, a w ostatniej rundzie również nie mieli problemów ze swoimi rywalami. Madziarzy rozbili RPA 23:5, a Chorwaci pokonali Kazachów 21:5. Pewne miejsce w 1/4 finału wywalczyli także zwycięzcy grup A i D. W pierwszej, którą śmiało można określić "grupą śmierci", najlepiej poradzili sobie Serbowie. Mistrzowie olimpijscy triumfowali w piątek nad Grekami 9:3. Z kolei w grupie D najwyżej sklasyfikowani zostali Włosi. Awans przypieczętowali po trudnym spotkaniu z Niemcami, wygranym tylko 8 do 7. W barażach o wejście do najlepszej ósemki czekają nas następujące mecze: Hiszpania - Japonia, RPA - Niemcy, Czarnogóra - Australia, Grecja - USA.
Grupa A | Serbia - Grecja 9:3 | Korea Płd. - Czarnogóra 6:24 |
Grupa B | USA - Australia 12:11 | Chorwacja - Kazachstan 21:5 |
Grupa C | RPA - Węgry 5:23 | Nowa Zelandia - Hiszpania 3:23 |
Grupa D | Brazylia - Japonia 9:11 | Niemcy - Włochy 7:8 |
Plany na sobotę
Kolejny dzień mistrzostw świata to przede wszystkim zakończenie zmagań w pływaniu artystycznym i skokach do wody. W pierwszej z tych dyscyplin medale zostaną rozdane w programie dowolnym par mieszanych i kombinacji, w drugiej - w skokach z wieży mężczyzn oraz w skokach synchronicznych par mieszanych z trampoliny 3m. Sobota to także początek fazy pucharowej turnieju waterpolistek. Odbędą się spotkania barażowe o wejście do ćwierćfinałów oraz mecze o miejsca 13.-16..