Tchórz znów najlepsza, Furtek i Szczepański na podium

Szymon Gagatek 2014-03-28 21:42

Kolejny sukces w duńskim Bellahøj odniosła dziś Alicja Tchórz. Polka okazała się najlepsza na dystansie 400 m stylem zmiennym podczas Danish Open - zawodów, które są dla miejscowych pływaków szansą na wywalczenie sobie miejsca w kadrze na Mistrzostwa Europy. Na podium piątkowych zmagań stanęli również Sebastian Szczepański (50 m stylem dowolnym) i Paweł Furtek (800 m stylem dowolnym).

Tchórz popłynęła dziś w stylu zmiennym bardzo dobrze, niewiele wolniej od swojego rekordu życiowego. W finale olbrzymią przewagę nad rywalkami wypracowała sobie na odcinku w stylu grzbietowym i nie oddała jej do samego końca. Uzyskała czas 4:50.19, gorszy od życiówki o zaledwie osiemnaście setnych sekundy i niewiele słabszy od minimum na Mistrzostwa Europy. To drugie zwycięstwo Polki w Danish Open po wczorajszym triumfie na 200 m stylem motylkowym. Popołudniu zawodniczka Juvenii wygrała jeszcze jeden wyścig, ale był to "zaledwie" finał B na dystansie 200 m stylem grzbietowym (2:17.09). W kwalifikacjach Tchórz zajęła piąte miejsce, ale wyżej od niej znalazły się dwie inne zawodniczki spoza Danii: Islandka, Eyglo Gustafsdottir i Klaudia Naziębło i to one wywalczyły sobie prawo startu w wielkim finale. Naziębło ostatecznie zakończyła rywalizację na piątym miejscu, z czasem 2:16.39.

Obiecującą dyspozycję na początku sezonu zaprezentował dziś Paweł Furtek. Zawodnik MKP Szczecin zakończył rywalizację na dystansie 800 m stylem dowolnym na drugim miejscu, przegrywając jedynie z Madsem Glaesnerem. Polak długo walczył z reprezentantem gospodarzy, który "odskoczył" mu dopiero na ostatnich dwustu metrach. Ostatecznie Furtek uzyskał wynik 8:01.53, a zatem lepszy od minimum na czempionat Starego Kontynentu, wyznaczonego przez Polski Związek Pływacki dla zawodników urodzonych w latach 1995-1997 i ósmy rezultat w tym roku na świecie! Dobre lokaty zajmowali też pozostali nasi zawodnicy startujący w tej konkurencji. Czwarty był Marcin Kaczmarski (8:05.01), który walczyć o jak najlepszy czas musiał już w sesji porannej. Pozycję niżej uplasował się Filip Zaborowski (8:05.19), na dziesiątej pozycji rywalizację zakończył Wiktor Jaszczak (8:27.65), a na czternastej Adam Staniszewski (8:36.40).

Zadowolony z siebie mógł być również Sebastian Szczepański, który zajął drugie miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym. Polak w finale popłynął na tyle dobrze, że poprawił swój rekord życiowy w tej konkurencji, uzyskując czas 22.69 s, a więc znacznie lepszy niż rezultaty, które notował podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy i świata juniorów! Wynik ten jest gorszy od minimum na berliński czempionat (dla zawodników urodzonych w latach 95-97) o zaledwie dwie dziesiąte sekundy!

Siódme miejsce w finale 400 m stylem dowolnym zajęła Manuela Wikieł (4:22.31), która lepiej spisała się w sesji porannej, w której zanotowała rezultat 4:21.23. Na szóstej pozycji finiszowała w tej konkurencji Joanna Zachoszcz, która wynikiem 4:19.20 poprawiła swój kolejny rekord życiowy. W półfinale rywalizacji sprinterskiej w stylu klasycznym odpadła jej siostra, Paulina, która co prawda była szósta (33.32 s), ale dała się wyprzedzić dwóm innym zawodniczkom spoza Danii i nie weszła do finałowej ósemki.

W dzisiejszej sesji finałowej zwycięstwa w finałach B odnieśli: Dawid Szulich na dystansie 100 m stylem klasycznym (1:02.82), Jerzy Twarowski na 200 m stylem motylkowym (2:02.45) i Klaudia Naziębło na dystansie o połowę krótszym (1:02.26). Trzecie miejsce w tym wyścigu zajęła Anna Dowgiert, która uzyskała czas 1:03.22 (1:03.04 w kwalifikacjach) i ostatecznie została sklasyfikowana na jedenastej lokacie.