NCAA: Rekordy już w eliminacjach

Szymon Gagatek 2016-03-17 18:01

Mistrzostwa NCAA kobiet nabierają tempa. Podczas pierwszej sesji eliminacyjnej zawodów w Atlancie wystartowały trzy Polki i wszystkie kończyły swoje występy ciesząc się z rekordowych rezultatów oraz awansów do wyścigów finałowych. Najlepszy czas w historii polskiego pływania na dystansie 50 jardów stylem dowolnym po raz kolejny ustanowiła Katarzyna Wilk.

W lutym, podczas mistrzostw konferencji Pacific-12 w Federal Way, Wilk dwukrotnie poprawiała swoje rekordowe osiągnięcie na 50 jardów stylem dowolnym. W finale tej konkurencji uzyskała wtedy czas 22.13, który dał jej piątą pozycję wśród znakomitych sprinterek z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Dziś rano Polka była jeszcze szybsza. Dwie długości basenu przepłynęła w 22.07 s i bardzo niewiele zabrakło jej do znalezienia się w czołowej ósemce. Ostatecznie uplasowała się na dziesiątym miejscu, ze stratą zaledwie trzech setnych sekundy do Ani Deloof z Uniwersytetu Michigan, która jako ostatnia zakwalifikowała się do finału A. Pierwszą lokatę zajęła Olivia Smoliga (21.48 s).

Dla Wilk start indywidualny nie był jedynym podczas czwartkowego poranka. Chwilę wcześniej dała znakomitą zmianę w zespole Uniwersytetu Południowej Kalifornii na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym. Pokonanie drugiego odcinka zajęło jej dokładnie 21.49 s! Zawodniczki Trojans rezultatem 1:27.84 pobiły o trzy setne sekundy kolejny rekord uczelni z Los Angeles i z szóstym czasem weszły do finału. Świetną dyspozycją popisała się w eliminacjach Kelsi Worrell, która ze startu lotnego uzyskała niesamowity czas 20.84 s.

Z bardzo dobrej strony w swoim pierwszym starcie na tegorocznym czempionacie zaprezentowały się również Polki z Virginia Tech. W drużynie Hokies na dystansie 4x100 jardów stylem zmiennym na pierwszym odcinku popłynęła Klaudia Naziębło. Cztery długości basenu grzbietem pokonała w 52.54 s, a więc wolniej o zaledwie jedną setną sekundy od najlepszego wyniku historii jej akademickich startów. Tuż po niej do wody wskoczyła Weronika Paluszek i na zmianie w stylu klasycznym uzyskała czas 59.02 s. Biało-czerwone otworzyły tym samym swojemu zespołowi drogę do finału B, a także pomogły wyśrubować dwuletni rekord Virginia Tech w tej konkurencji - od teraz wynosi on 3:33.27. Ich sztafeta została sklasyfikowana na 15. pozycji i tym samym nasze reprezentantki dostaną okazję do kolejnego występu w czwartkowe popołudnie.

Transmisja z dzisiejszej sesji finałowej rozpocznie się już o 23:00 polskiego czasu. Link do niej znajdziecie poniżej.