Baranowska wraca do kadry!

Szymon Gagatek 2015-11-20 17:59

Po ponad siedmiu latach Katarzyna Baranowska ponownie wystartuje na wielkiej międzynarodowej imprezie w barwach naszego kraju! Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk wygrała dziś finał B rywalizacji na dystansie 200 m stylem grzbietowym podczas mistrzostw Niemiec w Wuppertalu i wypełniła minimum na mistrzostwa Europy na krótkim basenie!

Polce nie udało się rano zakwalifikować do najlepszej ósemki mistrzostw w tej konkurencji. Uzyskała czas 2:11.05 i została sklasyfikowana na dziesiątej pozycji. Oznaczało to, że o wymagające minimum Polskiego Związku Pływackiego, wynoszące 2:08.55, musiała walczyć w finale B. Po południu już wszystko poszło po jej myśli. Osiem długości basenu pokonała w 2:08.38 i ostatecznie została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu.

Dzisiejszy rezultat Baranowskiej to jej nowy rekord życiowy, dający jej zarazem czwarte miejsce w historii polskiego pływania. Lepsze wyniki w tej konkurencji uzyskiwały jedynie Alicja Tchórz, Klaudia Naziębło i Zuzanna Mazurek. Co jednak najważniejsze, oznacza on, że podopieczna Michaela Bryji po raz pierwszy po powrocie do pływania wypełniła minimum na wielką międzynarodową imprezę - czempionat Starego Kontynentu, który odbędzie się w dniach od 2 do 6 grudnia w Netanji. Ostatni raz w kadrze naszego kraju znalazła się w 2008 roku, podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, a więc już ponad siedem lat temu!

W sesji porannej Baranowska wystartowała jeszcze w wyścigu sztafetowym kobiet na dystansie 4x50 m stylem dowolnym. W zespole SG Bayer Wuppertal popłynęła na ostatniej zmianie, uzyskując czas 25.95 s, a jej drużyna uplasowała się finalnie na siódmym miejscu.

Z kolei na 100 m stylem klasycznym zaprezentował się piętnastoletni Hubert Szabłowski. Urodzony w 2000 roku reprezentant Jagiellonki Warszawa niedawno przeprowadził się za naszą zachodnią granicę i rozpoczął treningi w klubie DSW 1912 Darmstadt, w którym pływa również mistrz świata i Europy, Marco Koch. Trzykrotny medalista tegorocznych letnich mistrzostw Polski 15-latków w dzisiejszej rywalizacji żabkarzy, której był najmłodszym uczestnikiem, zajął trzydziestą pozycję i znacznie poprawił swój dotychczasowy rekord życiowy, pokonując cztery długości basenu w 1:03.35.