Jeszcze siedem!

Szymon Gagatek 2013-12-08 01:20

Kolejne siedem medali, w tym jeden z najcenniejszego kruszcu, dołożyli na zakończenie Zawodów Krajów Europy Środkowej polscy reprezentanci. W klasyfikacji punktowej i medalowej mitingu, który zakończył się dziś w Belgradzie na 50-metrowej pływalni, triumfowali Węgrzy, ale nasi zawodnicy w obu zestawieniach znaleźli się na drugiej pozycji!

Jedyne dziś złoto dla Polski wywalczyła sztafeta chłopców 4x100 m stylem dowolnym. W ostatniej konkurencji zawodów Bartosz Ogórek, Michał Brzuś, Mateusz Arndt i Michał Chudy uzyskali czas 3:30.41 (gorszy o niespełna sekundę od rekordu Polski zawodników 16-letnich) i wyprzedzili Serbów i Rumunów. Chwilę wcześniej Polkom w tej samej konkurencji zabrakło zaledwie czterdziestu trzech setnych do pokonania Węgierek. Magdalena Roman, Sara Leończuk, Natalia Fryckowska i Paulina Piechota spisały się jednak bardzo dobrze, zanotowały rezultat 3:58.82, a Fryckowska uzyskała nawet najlepszy czas na swoim odcinku spośród wszystkich startujących zawodniczek (58.68 s).

Nasi zawodnicy stawali w sobotę na podium w niemal każdej konkurencji. Zmagania podczas porannego bloku rozpoczęły się od brązowego medalu Pauliny Piechoty (2:08.27) i srebra Mateusza Arndta wywalczonych na dystansie 200 m stylem dowolnym. Wśród dziewcząt punktowała jeszcze Sara Leończuk (2:11.96), która została sklasyfikowana na szóstej lokacie, a wśród chłopców Adam Staniszewski.

Medalu nie udało się zdobyć dziewczętom w rywalizacji na 200 m stylem motylkowym. Dominika Adamiec była siódma (2:30.88), a Angelika Ćwil jedenasta (2:42.24). Lepiej było w rywalizacji chłopców, w której Damian Chrzanowski przegrał jedynie z Zoltanem Driganem z Węgier, uzyskując czas 2:07.35. Dwa punkty do klasyfikacji generalnej zawodów zdobył również Michał Chudy, który uplasował się na siódmym miejscu (2:11.95).

Dwa krążki Polacy wywalczyli również na dystansie 200 m stylem zmiennym. Wśród dziewcząt na najniższym stopniu podium stanęła Julia Gus (2:25.59), a wśród chłopców drugi był Dawid Pietrzak (2:09.14). Ósme miejsce w tej konkurencji zajęła Paulina Ożóg (2:32:40), a na szóstej lokacie znalazł się Dawid Murzyn (2:14.45).

Występy poza konkurencją:
Julia Szatanek (200 m stylem dowolnym; 2:15.71)
Wiktoria Nieszporek (200 m stylem dowolnym; 2:19.97 i 200 m stylem zmiennym; 2:33.37)
Wiktor Jaszczak (200 m stylem dowolnym; 1:58.06)
Jacek Arentewicz (200 m stylem dowolnym; 2:09.12)

Polacy ze stolicy Serbii wrócą z 24 wywalczonymi medalami (8 złotych, 8 srebrnych i 8 brązowych), które dały im drugą pozycję w klasyfikacji medalowej. Zwyciężyli Węgrzy, gromadząc łącznie aż 40 krążków i wygrywając w dziewiętnastu z trzydziestu dwóch konkurencji. Madziarzy okazali się również najlepsi w zestawieniu punktowym, w którym o 121 oczek wyprzedzili naszych reprezentantów. Biało-czerwoni uzbierali 298 punktów i okazali się lepsi od Słoweńców, Serbów, Rumunów, zawodników z Bośni i Hercegowiny.