Chiny: Wang Shun liderem rankingów

Szymon Gagatek 2017-04-14 22:16

Wang Shun w ścisłej światowej czołówce zmiennistów jest już od kilku lat. Z ostatnich wielkich imprez międzynarodowych regularnie przywozi do kraju medale. Na czempionacie globu w Kazaniu był trzeci na dystansie 200 metrów, z brązu cieszył się również na igrzyskach w Rio. W piątek w Qingdao pokazał, że jego aspiracje są coraz większe, poprawiając o pół sekundy rekord Chin.

Czas 1:56.16, który Wang Shun uzyskał w sesji finałowej, to aktualnie najlepszy wynik w 2017 roku na całym świecie. Dwudziestotrzylatek wskoczył też dzięki swojemu osiągnięciu na siódme miejsce w klasyfikacji wszechczasów tej konkurencji. Co więcej, biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie starty w strojach tekstylnych, okazuje się, że lepiej w historii radzili sobie jedynie Ryan Lochte, Michael Phelps, Kosuke Hagino i Laszlo Cseh! Chiński pływak oficjalnie zapewnił sobie miejsce w kadrze na mistrzostwa świata i w Budapeszcie na pewno będzie jednym z kandydatów do medali.

Na czele światowych rankingów po piątym dniu krajowego czempionatu znajduje się także Fu Yuanhui. Znakomita sprinterka wygrała rywalizację na dystansie 50 m stylem grzbietowym, pokonując jedną długość basenu w 27.36. Finałowy wyścig stał na niewiarygodnym poziomie. Łącznie aż cztery zawodniczki złamały barierę dwudziestu ośmiu sekund. Druga była Wang Xueer (27.55), setną sekundy straciła do niej Liu Xiang, a tuż za podium sklasyfikowana została Chen Jie (27.60). Cała trójka w zestawieniu najszybszych zawodniczek sezonu plasuje się tuż za Fu, a przed całą rewelacyjnych grzbiecistek z całego globu!

Dobrym wynikiem na 200 m stylem motylkowym popisała się natomiast doświadczona Zhou Yilin. Urodzona w 1992 roku pływaczka zdobyła złoto notując czas 2:07.36. Na najwyższym stopniu podium po raz trzeci w Qingdao stanął z kolei Sun Yang. Tym razem po zwycięstwie w niezbyt typowej dla siebie konkurencji 100 m stylem dowolnym. W finale uzyskał rezultat 49.27 i pokonał sprinterskich specjalistów, na czele z Yu Hexinem (49.36) i Lin Yongqingiem (49.45).

W sesji popołudniowej toczyła się też walka w półfinałach. Na 100 m stylem dowolnym kobiet najszybsza była Zhu Menghui (54.21), na 200 m stylem grzbietowym mężczyzn pierwsze miejsce zajął Wang Yutian (1:59.88), a 200 m stylem klasycznym z najlepszymi czasami do ósemki weszli Zheng Muyan (2:26.79) i Yan Zibei (2:10.89).