PSS w Orlando: Cieślak minimalnie szybszy od Tarczyńskiego

Szymon Gagatek 2016-03-04 01:45

Podczas pierwszego dnia zawodów z cyklu Arena Pro Swim Series w Orlando doczekaliśmy się polskiej konfrontacji na dystansie 100 m stylem motylkowym. Zacięty pojedynek o zwycięstwo w finale C pomiędzy Marcinem Cieślakiem i Marcinem Tarczyńskim na swoją korzyść rozstrzygnął podopieczny Gregga Troy'a.

Na finiszu popołudniowego wyścigu różnica pomiędzy dwoma czołowymi pływakami z naszego kraju, którzy na co dzień trenują w Stanach Zjednoczonych, wyniosła zaledwie pięć setnych sekundy. Cieślak pokonał dwie długości basenu w 54.13 s, Tarczyński w 54.18 s. Tym samym nasi reprezentanci zostali sklasyfikowani odpowiednio na 17. i 18. miejscu. W finale A najlepszy okazał się Michael Phelps (52.28 s). Najbardziej utytułowany sportowiec w historii igrzysk olimpijskich, który na zawodach w Orlando pojawił się po raz pierwszy od 2004 roku, musiał się jednak mocno napracować, by na finiszu wyprzedzić Toma Shieldsa, który był wolniejszy od swojego reprezentacyjnego kolegi tylko o siedem setnych sekundy.

Cieślak w czwartek wystąpił również w eliminacjach 200 m stylem dowolnym, w których zajął 44. pozycję (1:54.23). Pierwszą lokatę w finale tej konkurencji wywalczył Conor Dwyer, notując szósty wynik na świecie w tym roku (1:46.96). Wśród pań bez niespodzianek - triumfowała Katie Ledecky. Choć Amerykanka nie zbliżyła się do swojego najlepszego tegorocznego osiągnięcia, uzyskanego na styczniowych zawodach Pro Swim Series w Austin (1:54.43), to jednak rezultat 1:55.73 wystarczył, by bardzo wyraźnie wyprzedzić inne kandydatki do miejsc w olimpijskiej sztafecie Stanów Zjednoczonych na dystansie 4x200 m stylem dowolnym: Missy Franklin (1:57.67) oraz Allison Schmitt (1:58.18).

Rewelacyjny wynik w rywalizacji na dystansie 100 m stylem klasycznym zanotowała Yulia Efimova. Rosyjska żabkarka pokonała po południu dwie długości basenu w 1:05.70, a więc zaledwie o cztery setne sekundy gorzej niż w finałowym wyścigu ubiegłorocznych mistrzostw świata w Kazaniu, gdzie wywalczyła złoty medal! Taki rezultat pozwolił jej przesunąć się na sam szczyt na liście najszybszych zawodniczek 2016 roku, przed Molly Hannis z USA (1:06.47) i Rie Kaneto z Japonii (1:06.58). W rywalizacji mężczyzn najlepszy czas uzyskał Cody Miller (59.94 s), ale po wyjściu z wody dowiedział się o tym, że został zdyskwalifikowany za nieprzepisowe kopnięcia delfinowe i ostatecznie na pierwszym miejscu znalazł się Joao Gomes z Brazylii (1:00.64). W czwartek w Orlando rywalizowano jeszcze na 400 m stylem zmiennym. Wśród kobiet zwyciężyła Maya DiRado (4:36.82), a wśród mężczyzn Chase Kalisz (4:15.36).

Już dziś czeka nas kolejna porcja zmagań. Marcin Cieślak wystartuje na 200 m stylem motylkowym, a Marcin Tarczyński na 100 m stylem grzbietowym. Z kolei w sobotę do rywalizacji na dystansie 100 m stylem dowolnym przystąpi Katarzyna Wilk. Nasza reprezentantka będzie walczyć w tej konkurencji o wypełnienie minimum na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. [czytaj WIĘCEJ o starcie Polki]