Dębica 2014: Smoliński i sztafeta Śląska z rekordami kraju!

Szymon Gagatek 2014-07-05 01:45

Dwa rekordy kraju padły podczas pierwszego dnia zmagań na mistrzostwach Polski zawodników urodzonych w 2000 roku, które odbywają się w Dębicy. Indywidualnie najszybszym czternastolatkiem w historii polskiego pływania został Jakub Smoliński, zdobywając złoto na dystansie 50 m stylem dowolnym. Świetnie spisała się też sztafeta chłopców ze Śląska Wrocław.

Walka sprinterów o medale w stylu dowolnym otworzyła inauguracyjny blok finałowy zawodów. Pierwsze złoto wywalczyła Weronika Margula z MKP Szczecin, która jedną długość basenu pokonała w czasie 27.62 s. W wyścigu chłopców najszybszy okazał się natomiast Jakub Smoliński. Zawodnik Jedynki Ożarów Mazowiecki uzyskał wynik 24.76 s i poprawił o trzynaście setnych sekundy czteroletni rekord Polski w tej kategorii wiekowej, należący do Igora Bieleckiego, który od jakiegoś czasu poświęcił się grze w piłkę wodną w warszawskiej Legii. Magiczną dla czternastolatków barierę dwudziestu pięciu sekund udało się złamać jeszcze Szymonowi Pytlarczykowi (24.97 s) z Polonii Warszawa. Brązowy medal wywalczył pływak Avii Świdnik, Krzysztof Hołub.

Dla Smolińskiego złoto na dystansie 50 m stylem dowolnym nie było jedynym piątkowym sukcesem. Zwyciężył również w rywalizacji na 100 m stylem motylkowym, z bardzo dobrym rezultatem (58.55 s), wyprzedzając Michała Miciula (59.51 s) i Bartosza Sawickiego (1:00.45).

Po dwóch latach na podium Mistrzostw Polski 14-latków ponownie zobaczyliśmy członkinię rodziny Wikieł, tym razem Żaklinę. Młodsza siostra Manueli i Angeliki (która już w przyszłym tygodniu będzie walczyć na Mistrzostwach Europy Juniorów w Dordrechcie) zwyciężyła w rywalizacji na dystansie 50 m stylem klasycznym, uzyskując czas 34.18 s. Co ciekawe, jest to wynik lepszy o jedną setną sekundy od rekordu życiowego Angeliki, uzyskanego przez nią podczas tegorocznych seniorskich mistrzostw kraju w Olsztynie. Wśród chłopców w tej konkurencji zaimponował Andrzej Michalczyk. Zawodnik z Bochni, trenujący obecnie w Oświęcimiu, pokonał sprinterski dystans w 30.88 s.

Na zakończenie pierwszej sesji finałowej doczekaliśmy się jeszcze jednego rekordowego wyczynu. Sztafeta Śląska Wrocław, w składzie Amadeusz Kiełczewski, Wojciech Dutkowiak, Wiktor Łaś i Patryk Dąbrowski, wygrała ze wszystkimi rywalami w walce sztafet 4x200 m stylem dowolnym i poprawiła o ponad trzy sekundy, mający już niemal dziewięc lat (!), rekord Polski 14-latków, uzyskując rezultat 8:18.57.