Cieślak ponownie drugi

Szymon Gagatek 2013-03-29 01:15

Po raz drugi z rzędu Marcin Cieślak wywalczył tytuł wicemistrza NCAA na dystansie 200 jardów stylem zmiennym. Polak minimalnie przegrał na finiszu walkę o pierwsze miejsce z Davidem Nolanem. Ósme miejsce w finale zajął obrońca tytułu, Marcin Tarczyński.

Cieślak bardzo dobrze rozpoczął wyścig i na półmetku prowadził, z przewagą 0.67 s nad Nolanem. Wtedy zawodnik Uniwersytetu Stanford rzucił się w szaleńczą pogoń. Na 50 jardów przed metą przewaga Polaka stopniała do trzydziestu sześciu setnych sekundy. Nolan znakomicie wykonał ostatni nawrót i ostatecznie minimalnie wyprzedził naszego zawodnika o 0.24 s. Czas Cieślaka – 1:41.45 – jest jego najlepszym w karierze na tym dystansie. Na ósmej pozycji rywalizację ukończył Tarczyński (1:43.28), który tym samym nie powtórzył wspaniałego sukcesu sprzed roku, kiedy triumfował w tej konkurencji.

Dla Cieślaka nie był to ostatni start podczas tej sesji finałowej. Polak popłynął również w finale A sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym w ekipie Uniwersytetu Florydy. Na zmianie stylem motylkowym uzyskał piąty wynik (45.68 s), a Gators ostatecznie zajęli takie samo miejsce jak w kwalifikacjach - siódme.

W finale A wyścigów sztafet 4x50 jardów stylem dowolnym wziął udział Paweł Werner. Drugi z Polaków pływający w barwach Uniwersytetu Florydy, tak jak w kwalifikacjach, wystąpił na trzeciej zmianie i uzyskał dobry czas, 19.41 s. Drużyna Gators zajęła jednak ostatnią, ósmą pozycję. Wygrał Uniwersytet Auburn, z rezultatem 1:15.48, ale prawdziwy pokaz siły dał Vladimir Morozov. Rosjanin uzyskał na trzecim odcinku sztafety czas 17.86 s(!) i to głównie dzięki jego postawie Uniwersytet Południowej Kalifornii finiszował na drugim miejscu.

Świetny występ Morozov powtórzył w rywalizacji indywidualnej. Triumfował, uzyskując świetny  czas – 18.63 s. Amerykanie liczyli jednak na coś więcej. Myśleli, że Rosjanin będzie w stanie poprawić rekord NCAA, należący do Cesara Cielo Filho z Brazylii (18.47 s). Jeszcze nie tym razem…