Montreal 2013: Hamer trzecia, ale bez medalu

Szymon Gagatek 2013-08-18 18:19

W nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu na Mistrzostwach Świata w pływaniu osób niepełnosprawnych w Montrealu trzecie miejsce w rywalizacji na dystansie 150 m stylem zmiennym (SM4) zajęła Karolina Hamer. Do udziału tej konkurencji zgłosiły się jednak trzy zawodniczki, a więc medale otrzymały tylko dwie pierwsze. Nasza reprezentacja pozostała zatem z dorobkiem trzech medali. W sobotę w Parc Jean-Drapeau padły kolejne cztery rekordy świata, a piąte tytuły mistrzów globu zdobyli Ukraińcy: Olga Sviderska i Dmytro Vynohradets.

Oboje zwyciężyli w rywalizacji na dystansie 150 m stylem zmiennym w grupie niepełnosprawności SM3. Podczas tegorocznego czempionatu globu Ukraińcy dominują w sposób niepodważalny. Łącznie, przez sześć dni rywalizacji, zdobyli już sześćdziesiąt dwa medale! Na najwyższym stopniu podium stawali dwadzieścia sześć razy, czyli dwa razy więcej niż drudzy w tej klasyfikacji Brytyjczycy i trzeci Rosjanie. Polacy zajmują dwudzieste siódme miejsce, a w dorobku mają trzy krążki: srebrny i dwa brązowe. Wczoraj doczekaliśmy się kolejnego miejsca w pierwszej trójce, ale niestety nie dało ono medalu.

Karolina Hamer uzyskała na dystansie 150 m stylem zmiennym (który nie znajduje się w programie Igrzysk Paraolimpijskich) czas 3:30.63 i wyraźnie przegrała z Iriną Kolmogorovą z Rosji (3:12.10) i Holenderką Lisette Teunissen (3:16.38). Rezultat Polki jest jednak lepszy o niemal dwie sekundy od tego, który w 2010 roku na Mistrzostwach Świata w Eindhoven dał jej srerbny medal. Zawodniczki mają w tej konkurencji do pokonania nietypowy dystans trzech długości basenu. Każdą pokonują innym stylem: najpierw grzbietowym, później klasycznym, a na końcu dowolnym. Hamer szansę na srebro straciła niestety dopiero na ostatnich pięćdziesięciu metrach.

Drugą z Polek, która wystąpiła we wczorajszej sesji finałowej była Joanna Mendak. Udało się jej zająć piąte miejsce w rywalizacji niedowidzących na 100 m stylem grzbietowym. Dwie długości basenu pokonała w czasie 1:18.82. Wynik ten dałby jej na Igrzyskach Paraolimpijskich szóste miejsce. Nasza zawodniczka w Londynie w tej konkurencji jednak nie startowała. Niespodziewanie złotą medalistką została wczoraj Hannah Russell. Siedemnastoletnia Brytyjka wyprzedziła o ponad sekundę zdecydowaną faworytkę, Darię Stukalovą z Rosji.

W kwalifikacjach 100 m stylem motylkowym (S9) nie powiodło się Paulinie Woźniak. Szósta zawodniczka ubiegłorocznych Igrzysk Paraolimpijskich uzyskała dopiero dziesiąty czas rywalizacji (1:19.96) i nie awansowała do finału, w którym najlepsza okazała się wschodząca gwiazda brytyjskiego pływania osób niepełnosprawnych, Amy Marren, dla której było to już trzecie złoto na Mistrzostwach Świata. Piętnastolatka o pół sekundy wyprzedziła wicemistrzynię paraolimpijską, Hiszpankę Sarai Gascon. W Montrealu nie wystąpiła legendarna Natalie du Toit z RPA. Rekordzistka świata, trzynastokrotna złota medalistka Igrzysk i jedna z dwóch zawodniczek (obok Natalii Partyki), która w 2008 roku wystąpiła w Pekinie na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich, zakończyła już karierę.

Niedziela to już ostatni dzień rywalizacji podczas czempionatu globu w Kanadzie. W sesji finałowej zobaczymy dwie nasze reprezentantki. Oliwia Jabłońska weszła najlepszej ósemki na dystansie 50 m stylem dowolnym (S10) z siódmym czasem (30.06 s). Jej rezultat jest lepszy o ponad pół sekundy od tego, który uzyskała podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, na których zajęła czternastą lokatę. Z kolei w finale 100 m stylem klasycznym (S12) popłynie Joanna Mendak, która w kwalifikacjach była ósma (1:31.83).