Igrzyska Niesłyszących: Pierwszy dzień bez medalu

Szymon Gagatek 2013-07-27 20:53

Pierwszego dnia zmagań pływaków podczas Igrzysk Osób Niesłyszących, które odbywają się w Sofii Polakom nie udało się wywalczyć medalu. Najbliżej sukcesu był Artur Pióro, który ukończył rywalizację na dystansie 200 m stylem dowolnym na czwartej pozycji.

Do Guilherme Kabbacha z Brazylii, który w wyścigu finałowym zajął trzecią pozycję, Pióro stracił tylko dwadzieścia cztery setne sekundy. Polakowi udało się złamać granicę minuty i 55 sekund (1:54.94), ale w ostatecznym rozrachunku nie dało to miejsca na podium. Zwyciężył Rosjanin, Vitaly Obotin (1:54.32). Już jutro trenujący od trzynastu lat reprezentant naszego kraju stanie jednak przed kolejnym wyzwaniem. Pióro popłynie w finale rywalizacji na dystansie 1500 m stylem dowolnym. W tej konkurencji przed czterema laty wywalczył srebrny medal, a w 2011 roku został Mistrzem Świata. Trzymamy kciuki za kolejny sukces!

W sesji finałowej wystąpiła również polska sztafeta 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn. Ostatecznie nasza ekipa (Juliusz Sawka, Bartosz Chotkowski, Konrad Powroźnik i Artur Pióro) została sklasyfikowana na piątej pozycji (4:11.25). Bezkonkurencyjni okazali się faworyci, Rosjanie, którzy uzyskali czas 3:55.50.

W dzisiejszej sesji finałowej padł jeden rekord świata. Jego autorką była urodzona w 1991 roku Chinka, He Yue Yue, która zdobyła złoto na dystansie 200 m stylem motylkowym uzyskując rezultat 2:20.03. Poprzedni najlepszy czas w historii pływania niesłyszących w tej konkurencji również należał do niej. Reprezentantka Państwa Środka ustanowiła go cztery lata temu, podczas poprzednich Igrzysk, w Tajwanie (2:22.46).