MŚ: Imponujący finisz Kawęckiego

Szymon Gagatek 2013-08-01 21:15

Dziś doczekaliśmy się drugiego polskiego reprezentanta, który wywalczył awans do finału rywalizacji na Mistrzostwach Świata w Barcelonie. Radosław Kawęcki zajął trzecie miejsce w półfinałach 200 m stylem grzbietowym i jutro będzie się liczył w walce o miejsca na podium. W wieczornym wyścigu po raz kolejny zaimponował szybkością na ostatnich pięćdziesięciu metrach.

Kawęcki był jedynym naszym reprezentantem w sesji finałowej piątego dnia czempionatu globu. Taktycznie popłynął bardzo podobnie jak w kwalifikacjach. Pierwsze trzy długości basenu przepłynął stosunkowo spokojnie i bardzo szybko finiszował. Na ostatnim odcinku uzyskał czas 28.04 s (!) i awansował na trzecią pozycję, przegrywając rywalizację tylko z Amerykanami: Tylerem Clary'm (1:55.16) i Ryanem Lochte'm (1:55.88). Dla porównania: Aaron Peirsol bijąc rekord świata na Mistrzostwach Świata w Rzymie miał na finiszowych 50 metrach czas 28.62 s, a w ubiegłym roku, na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, Clary wyprzedził na ostatniej długości basenu Lochte'ego uzyskując czas 28.48 s.

W klasyfikacji łącznej półfinałów Polak również był trzeci. Wynik 1:56.14 (piąty w karierze, taki sam jak podczas tegorocznych Mistrzostw Polski) oznaczał, że czwarty zawodnik ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich został sklasyfikowany ex aequo ze zwycięzcą pierwszego wieczornego wyścigu, Ryosuke Irie z Japonii.

WYNIKI

Jutrzejszy wyścig finałowy z udziałem naszego reprezentanta zaplanowany został na godzinę 18:09. Wcześniej, w sesji kwalifikacyjnej, zobaczymy liczną ekipę z Polski. Na dystansie 50 m stylem motylkowym wystartuje Anna Dowgiert, a na 200 m stylem grzbietowym zobaczymy Klaudię Naziębło. Rozpocznie się rywalizacja na 100 m stylem motylkowym mężczyzn z udziałem Pawła Korzeniowskiego i Konrada Czerniaka. Swoją szansę na pokazanie się dostaną także zawodnicy, którzy popłyną w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym.