Grand Prix: Dublet Tchórz, Chudy blisko rekordu

Szymon Gagatek 2015-05-10 01:53

Alicja Tchórz rozpoczęła walkę o drugie z rzędu zwycięstwo w klasyfikacji punktowej zawodów Grand Prix od dwóch zwycięstw podczas pierwszego bloku rywalizacji w Opolu. Zawodniczka Juvenii Wrocław okazała się najlepsza na 200 m stylem dowolnym i grzbietowym. Z kolei zmagania na 50 m stylem motylkowym mężczyzn wygrał Michał Chudy, który był bliski poprawienia rekordu kraju w kategorii wiekowej 18-latków.

Urodzony w 1997 roku zawodnik Wodnika Rawicz pokonał jedną długość basenu w 24.39 s, a więc wolniej o zaledwie dwie setne sekundy od własnej życiówki, która jest jednocześnie rekordem kraju wśród osiemnastolatków. Jest to wynik imponujący tym bardziej, że Chudy - czwarty zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw Europy juniorów w tej konkurencji - jest po ciężkim, dwutygodniowym obozie w Dębicy, podczas którego nasi młodzi pływacy przygotowywali się do startu na czerwcowych Igrzyskach Europejskich w Baku. Drugie miejsce zajął Oskar Krupecki ze Śląska Wrocław (24.47 s), a trzeci był Mateusz Wysoczyński z AZS AGH Kraków (24.88 s), który wcześniej wygrał rywalizację na 200 m stylem dowolnym z czasem 1:52.90.

Wysoczyński, aktualny mistrz Polski na dystansie 200 m stylem grzbietowym, nie zdecydował się tym razem na start w swojej koronnej konkurencji. Pod nieobecność jego, a także Radosława Kawęckiego, który w ogóle nie pojawił się w Opolu, najszybciej cztery długości basenu grzbietem pokonał Tomasz Polewka. Reprezentant AZS AWF Katowice uzyskał wynik 2:03.60, na ostatnich metrach wyprzedzając o osiemnaście setnych sekundy Rafała Bugdola. Trzeci, ze sporą stratą do dwóch pierwszych zawodników, był Jakub Skierka (2:07.04).

Formą na 100 m stylem klasycznym błysnął natomiast jeden z tegorocznych maturzystów, Krzysztof Tokarski. Zawodnik Victorii Racibórz zwyciężył z czasem 1:02.63. Siódmy zawodnik mistrzostw Europy juniorów z Poznania nie popłynął w tej konkurencji tak szybko ani razu od sierpnia 2013 roku i zasygnalizował tym samym, że będzie się liczyć w walce o miejsce w polskiej sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, którą zapewne zobaczymy podczas mistrzostw świata w Kazaniu.

Do sporej niespodzianki doszło w rywalizacji żabkarek. Swoje pierwsze zwycięstwo w życiu w zawodach z cyklu Grand Prix Pucharu Polski odniosła Paulina Uryga, która dystans 100 metrów stylem klasycznym pokonała w 1:11.93. Zawodniczka AZS AGH Kraków poprawiła swój rekord życiowy i wyprzedziła wszystkie najpoważniejsze kandydatki do zwycięstwa w tej konkurencji: Dominikę Sztanderę (1:12.12), Agnieszkę Ostrowską (1:12.30) i Kingę Cichowską (1:12.85).

Z kolei Alicja Tchórz notowała najlepsze rezultaty dwukrotnie, na 200 m stylem dowolnym (2:04.00) i grzbietowym (2:13.36), udanie rozpoczynając walkę o drugie z rzędu zwycięstwo w klasyfikacji końcowej, po triumfie, który wywalczyła tydzień temu w Gorzowie Wielkopolskim. Kolejne dobre starty zaliczyła też Paula Żukowska, która była druga na 200 metrów kraulem (2:05.49) oraz zwyciężyła na czterokrotnie dłuższym dystansie, znacznie poprawiając życiówkę. Czas 8:47.49 pozwolił jej wskoczyć na ósme miejsce w klasyfikacji wszechczasów polskiego pływania.