NCAA: Szydło z rekordem konferencji!

Szymon Gagatek 2015-02-23 00:23

Za nami drugi tydzień akademickich zmagań pływaków w mistrzostwach poszczególnych konferencji ligi NCAA w Stanach Zjednoczonych. W trakcie ostatnich dni nie zabrakło wielu świetnych startów naszych zawodników. Dobrą dyspozycję w mistrzostwach NSISC zaprezentowała Paulina Szydło, która zwyciężyła na dystansie 200 jardów stylem klasycznym z rekordowym czasem.

Mistrzostwa New South Intercollegiate Swim Conference (Paulina Szydło; West Florida University)

Szydło swój rewelacyjny występ zaliczyła podczas ostatniego dnia zawodów. Dystans 200 jardów żabką w finale A pokonała w czasie 2:16.01, wyprzedzając swoje najgroźniejsze rywalki, Melanie Tombers z Delta State i uczelnianą koleżankę Annę Macht, o 0.47 i 0.77 sekundy. Wynik Polki jest nowym rekordem NSISC, który zapewne pozwoli naszej zawodniczce nawet na start na mistrzostwach II Dywizji NCAA! Do tego tygodnia szybciej na tym szczeblu rozgrywek w aktualnym sezonie pływały tylko trzy zawodniczki.

W pozostałych konkurencjach indywidualnych Szydło również poprawiała swoje rekordy życiowe. Na 100 jardów stylem klasycznym była siódma (1:05.91). Dystans 200 jardów stylem zmiennym w finale A również pokonała z siódmym rezultatem (2:09.26). Jeszcze szybsza była w kwalifikacjach tej konkurencji (2:07.85). Polka wystartowała też w dwóch wyścigach sztafetowych: 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym. W pierwszej z tych konkurencji jej uczelnia znalazła się na trzynastej lokacie, w drugiej - na dziesiątej. Po zakończeniu zawodów pływaczki West Florida University mogły rozpocząć świętowanie, drugi raz z rzędu zostały bowiem mistrzyniami konferencji.

WYNIKI (dzień 1.)
WYNIKI (dzień 2.)
WYNIKI (dzień 3.)
WYNIKI (dzień 4.)

Mistrzostwa konferencji Atlantic-10 (Jakub Bartosiewicz; La Salle University)

Jeden indywidualny finał A w swoim debiucie na mistrzostwach konferencji Atlantic-10 zaliczył Jakub Bartosiewicz. Zawodnik z Sochaczewa najlepiej spisał się na dystansie 100 jardów stylem motylkowym, zajmując ósmą pozycję (50.20 s w finale, 49.42 s w kwalifikacjach) i będąc jedynym pierwszoroczniakiem w finałowej stawce. Rywalizację na dwukrotnie dłuższym dystansie zakończył na dwunastej lokacie (1:50.93), a na 50 jardów stylem dowolnym był dwudziesty pierwszy (21.36 s). W jedynej konkurencji sztafetowej, w której wystartował (4x200 jardów stylem dowolnym), jego ekipa uplasowała się na ósmej pozycji, a on sam pokonał ostatni odcinek w czasie 1:41.27. Ostatecznie drużyna mężczyzn z La Salle University została sklasyfikowana w końcowym zestawieniu mistrzostw na czwartym miejscu.

Mistrzostwa American Athletic Conference (Bartosz Krzyżaniak; Southern Methodist University)

W mistrzostwach AAC wystartował z kolei Bartosz Krzyżaniak. Zawodnik Southern Methodist University (uczelni, na której studiował kiedyś chociażby mistrz olimpijski z Sydney, Lars Frolander) rywalizował w trzech konkurencjach indywidualnych. Na 100 i 200 jardów stylem grzbietowym zajmował czwarte lokaty, uzyskując swoje nowe rekordy życiowe: 49.01 s i 1:46.04. Wynik z dłuższego dystansu jest lepszy od minimum B na mistrzostwa I Dywizji NCAA i został przez Polaka zanotowany w kwalifikacjach tej konkurencji. Gdyby ten wyczyn powtórzył w finale, miałby drugie miejsce. Ostatecznie skończyło się jednak na pozycji czwartej (1:47.23). Do tego Krzyżaniak dołożył trzynastą lokatę na 50 jardów stylem dowolnym (20.87 s), wraz z kolegami był też drugi w rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym. W klasyfikacji końcowej uczelnia naszego zawodnika znalazła się na drugim miejscu, ze stratą zaledwie 34.5 pkt do East Carolina University.