Lublin 2015: Minimum na wyciągnięcie ręki

Szymon Gagatek 2015-12-20 12:56

Podczas ostatniego dnia krajowego czempionatu w Lublinie rywalizacja kraulistek na dystansie 200 metrów wiąże się bez wątpienia z największą szansą na powiększenie składu polskiej reprezentacji na mistrzostwa Europy. Nic więc dziwnego, że już w porannych eliminacjach najlepsze zawodniczki uzyskiwały rezultaty na granicy minimum do sztafety 4x200 m stylem dowolnym.

Na sierpniowych mistrzostwach świata w Kazaniu reprezentanci Polski wywalczyli kwalifikację olimpijską w rekordowej ilości sztafetowych konkurencji. Na dziś w Rio nie mamy jedynie kobiecych sztafet 4x200 m stylem dowolnym i 4x100 m stylem zmiennym. Biało-czerwone o zdobycie przepustki na igrzyska będą walczyć w maju w Londynie. Wcześniej jednak, muszą w obu tych konkurencjach wypełnić minima Polskiego Związku Pływackiego. Po dotychczasowych startach naszych pływaczek w Aqua Lublin wydaje się, że na szczęście będzie to dla nich tylko formalność.

Pod uwagę przy ustalaniu składu sztafety kraulistek będzie brana suma czasów czterech najszybszych zawodniczek finału. Łącznie muszą uzyskać wynik lepszy od 8:02.07. Już rano pierwsza czwórka otarła się o ten rezultat. Jedyną, której udało się złamać barierę dwóch minut, była broniąca tytułu Monika Czerniak. Zawodniczka Kormorana Olsztyn pokonała w eliminacjach dystans 200 metrów w 1:59.49, o ponad sekundę wyprzedzając Dianę Sokołowską. Trzecie miejsce zajęła mistrzyni kraju na czterokrotnie dłuższym dystansie, Milena Karpisz, a czwarta była bardzo dobrze spisująca się od początku tego sezonu reprezentantka AZS AGH Kraków, Kamila Kunka.

8:02.07   minimum na ME

Arcyciekawy wyścig finałowy pań zaplanowano na 16:42. Oprócz Czerniak, Sokołowskiej, Karpisz i Kunki, popłyną w nim również Paula Żukowska z Juvenii Wrocław, Wioletta Orczykowska z Jordana Kraków, reprezentantka miejscowego Orlika Joanna Wojciechowska, Klaudia Jankowska z Ursynowa Warszawa, ubiegłoroczna wicemistrzyni kraju Justyna Burska z AZS UWM Olsztyn oraz Patrycja Bart z Pałacu Młodzieży Katowice, która wskoczyła na miejsce wycofanej z walki o medale Pauliny Nogaj.

Po zakończeniu rywalizacji kobiet na 200 m stylem dowolnym została wyłoniona ostatnia finalistka wyścigu na 100 m stylem motylkowym. Repasaż pomiędzy Joanną Mizak i Sandrą Redner wygrała ta pierwsza. Zawodniczka Stilonu Gorzów Wielkopolski uzyskała czas 1:01.90 i wyprzedziła reprezentantkę Trójki Łódź o osiemdziesiąt pięć setnych.