MEM: POLACY W GAZIE!

Joanna Kwatera 2013-09-04 23:38

Złoty, cztery srebrne i jeden brązowy medal to zdobycze polskich zawodników czwartego dnia Mistrzostw Europy, które odbywają się w Eindhoven. Jesteśmy już za półmetkiem, a Polacy nie zwalniają tempa.  Dodatkowo kibice na widowni byli świadkami ustanowienia jednego rekordu świata i sześciu nowych rekordów Europy.

Już na początek dzisiejszego dnia polskie flagi mogły powiewać wysoko w geście triumfu. Krystyna Fecica (kat 70-74 lata) zdobyła złoty medal mistrzostw Europy! Reprezentantka Weterana Zabrze dystans 200m stylem motylkowym przepłynęła w czasie 4:17.45 i o około pół sekundy wyprzedziła na mecie zawodniczki z Wielkiej Brytanii i Czech. To już drugi medal tej zawodniczki w tej imprezie.

Doskonałą formę prezentuje w Holandii również Arkadiusz Berwecki. Zawodnik ze Stalowej Woli w pięknym stylu wywalczył dziś swój trzeci medal tych mistrzostw – tym razem srebrny w nazywanej polską konkurencją – 200m stylem motylkowym. Rywalizacja w kat wiekowej 40-44 lata była bardzo wyrównana, pierwszych czterech zawodników dzieliło niespełna półtorej sekundy. Wynik Polaka – 2:19.69 był zaledwie o 0,16 s gorszy od wyniku pierwszego na mecie Hiszpana Pablo Verdejo Barroeta.

Zaraz po motylku zaczęła się rywalizacja w stylu grzbietowym na sprinterskim dystansie 50m. Tutaj też nasi pływacy nie zawiedli – Renata Bastek (kat 70-74 lata) czasem 42.79 wywalczyła srebrny, a Grażyna Kiszczak (kat 60-64 lata) czasem 40.08 brązowy medal mistrzostw Europy!

Na dystansie tym oglądaliśmy też inne nasze reprezentantki: w kat. 70-74 – Alina Wieczorkiewicz (WMT) była 16ta, w kat 65-69 Janina Bosowska (Weteran Zabrze) zajęła 17 lokatę, w kat. 55-59 lat jej koleżanka klubowa Aurelia Wrona uplasowała się na 14 miejscu, a Mirosława Rajtar (Zgiersko-Łęczycki WOPR) na 15 pozycji, w kat 50-54 lata – Urszula Mróz była siedemnasta, a w kat. 25-29 lat – Nina Burghardt (MKS Oceanik) osiągnęła 15 miejsce. Najbliżej medalu w tej konkurencji była Marta Frank (kat. 45-49 lat). Przedstawicielka klubu z Zabrza czasem 35.90 wywalczyła 6 pozycję, a do trzeciego miejsca zabrakło jej zaledwie 0,8s.

W konkurencji 50m stylem grzbietowym wśród mężczyzn nasz kraj reprezentowali: Tadeusz Stuchlik (Weteran Zabrze) –ósmy w kat 40-44 lata, Paweł Olszewski (Warta Poznań) – dwunasty w kat 50-54 lata, Jan Barucha (Weteran Zabrze) – trzydziesty-siódmy w tej samej kategorii wiekowej, Włodzimierz Przytulski (Z-Ł WOPR) – dziesiąty w kat 55-59 lat oraz Aleksander Ossowski (Z-Ł WOPR) i Wiesław Kornicki (Weteran Zabrze) – odpowiednio trzynasty i dwudziesty-czwarty w kat. 60-64 lata.

W tej konkurencji kibice mogli również podziwiać znanego i bardzo utytułowanego rumuńskiego pływaka Razvana Florea. Brązowy medalista olimpijski na dystansie 200m stylem grzbietowym z Aten wczoraj zwyciężył rywalizację w kat 30-34 lata na dystansie 100m stylem motylkowym, a dziś był bezkonkurencyjny na najkrótszym dystansie w stylu grzbietowym.

Następnie do basenu wskoczyli żabkarze i kolejny srebrny medal stał się udziałem Polaków. Zdobywcą drugiego miejsca na dystansie 100m stylem klasycznym w kat. 80-84 lata został Lucjan Prządo. Pływak Polonii Warszawa dwie długości basenu pokonał w czasie 1:56.56. O medal w kat 35-39 lat, otarł się również Tomasz Duszyński. Zawodnik z Lublina pokonał dystans w czasie 1:08.07 i do zajął ostatecznie piątą lokatę. Do brązowego medalu zabrakło mu jedynie 0,21s.

Ponadto w konkurencji tej startowali jeszcze: Ryszard Sielski (WMT)– dziesiąty w kat 75-59 lat, Daniel Fecica (Weteran Zabrze) i Andrzej Skwarło (Gdynia Masters) – odpowiednio ósmy i osiemnasty w kat 70-74 lata, Roman Wiczel (Z-Ł WOPR) – szósty w kat 65-69 lat, Michał Nowak (Ursynów Masters) – dwunasty w kat 60-64 lata i Bogdan Wąsik (Z-Ł WOPR) – dwudziesty-trzeci w kat. 55-59 lat.

Wśród kobiet tuż za podium w kat 50-54 lata uplasowała się Ewa Stępień (Z-Ł WOPR), która dystans 100m stylem klasycznym pokonała w 1:28.34 i do trzeciej Niemki Uhlig straciła niecałą sekundę. Ponadto w kat 45-49 oglądaliśmy Edytę Olszewską (WMT), która zajęła 15 miejsce oraz Ninę Burghardt i Mariannę Michalczyk (WMT), które w najmłodszej kategorii wiekowej uplasowały się na miejscach dwudziestym-trzecim i trzydziestym-piątym.

Na koniec dzisiejszych zmagań na holenderskiej pływalni zostały rozegrane wyścigi sztafetowe na dystansie 4x50m stylem zmiennym mix, w których wystąpiły dwie polskie drużyny: Weterana Zabrze i Zgiersko-Łęczyckiego WOPRu. Pierwsza z nich spisała się fantastycznie zdobywając dla Polski już czwarty dziś srebrny medal czempionatu Europy. Polacy w składzie: Grażyna Kiszczak, Daniel Fecica, Ewald Bastek, Renata Bastek wyłączyli tablicę pomiaru czasu na 2:40.42 tuż za zespołem Bohemians Praha z Czech (Kat. 280-319 lat). Druga z polskich ekip w składzie: Urszula Mróz, Roman Wiczel, Włodzimierz Przytulski, Ewa Stępień w kat. 200-239 lat z czasem 2:23.86 uplasowała się na trzynastej pozycji.

Warto odnotować jeszcze rekordy, które zostały ustanowione dziś na pływalni Pieter’a van den Hoogenband’a w Eindhoven. Rekord Świata w konkurencji sztafetowej 4x50m st. zmiennym mix pobiła drużyna z Ukrainy (kat. 160-199 lat) w składzie: Viktor Arefyev, Svitlana Bondarenko, Stanislav Krot, Natalia Golubova, a czas przez nich uzyskany to 1:55.79. W konkurencji tej padł także jeden rekord Europy, a jego autorami byli Rosjanie (Svetlana Shigunova, Andrey Davidov, Natalaiya Matveeva, Alexey Filonov ), którzy czasem 2:03.93 wygrali rywalizację w kat. 200-239 lat. Ponadto nowe rekordy Europy ustanawiali dziś: Kira Makarova z Rosji – 200m st. motylkowym – 3:28.48 w kat 65-69 lat, Olga Kokorina z Rosji – 100m st. klasycznym – 2:29.18 w kat 90-94 lata, Belgijka Colette Crabbe, która pobiła już trzeci rekord Europy na tych mistrzostwach – 100m st. klasycznym – 1:25.23 w kat. 55-59 lat, Natalia Vinokurenkova z Rosji – 100m st. klasycznym – 1:11.77 w kat. 30-34 lata oraz Graham Pearson (Wielka Brytania) – 100m stylem klasycznym – 1:18.18 w kat. 60-64 lata.

Wielkie gratulacje dla dzisiejszych medalistów. Jutro kolejne emocje już od 8 rano. Zapraszamy do śledzenia wyników oraz startów naszych zawodników podczas transmisji na żywo!