"Mączewski show" w Indianapolis!

Szymon Gagatek 2013-03-02 16:08

Trzeciego dnia mistrzostw konferencji NCAA w Stanach Zjednoczonych świetny występ zaliczył Adam Mączewski. Polak w Indianapolis, gdzie za niespełna miesiąc rozpoczną się mistrzostwa uniwersyteckiej ligi, wygrał rywalizację na 100 jardów stylem grzbietowym!

Mączewski już w kwalifikacjach był najszybszy w stawce. W sesji finałowej poprawił się jeszcze o niemal sekundę i triumfował z czasem 47.09 s i olbrzymią przewagą nad resztą stawki. Do tego dołożył rewelacyjny występ na pierwszej zmianie sztafety 4x100 jardów stylem zmiennym. W stylu grzbietowym Polak uzyskał czas 47.47 s i wyprowadził Uniwersytet z Pittsburgha na prowadzenie, którego jednak jego koledzy nie potrafili utrzymać i ostatecznie ukończyli wyścig na trzeciej pozycji, bez minimum na Mistrzostwa NCAA.

Piąte miejsce w finale na dystansie 400 jardów stylem zmiennym zajęła Joanna Budzis. Polka, pływająca w barwach Uniwersytetu w Pittsburgu, rano i wieczorem uzyskała identyczny czas – 4:18.81. Aleksandra Kamińska była dwudziesta w kwalifikacjach (4:30.15) i odpadła z dalszej rywalizacji. Natomiast Weronika Wąsiakowska była trzecia w finale B na 200 jardów stylem dowolnym (1:49.96) i została sklasyfikowana na 11. miejscu.

Trzeciego dnia Mistrzostw Konferencji Pac-12 Katarzyna Wilk była najlepsza w finale C na 200 jardów kraulem (1:48.25) i nie udało jej się w tej konkurencji wypełnić minimum na Mistrzostwa NCAA. Polka wycofała się wcześniej ze startu na 100 jardów stylem motylkowym. Z kolei w konkurencji na dystansie 100 jardów stylem klasycznym wystąpiła Nicole Ligęza i zajęła ostatecznie 12. miejsce. Polka urodzona w Stanach Zjednoczonych była czwarta w finale B (1:02.01). Obie wzięły również udział w wyścigu sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym. Uniwersytet Południowej Kalifornii, z Wilk na ostatniej zmianie, był trzeci. Natomiast ekipa z uczelni w Utah zajęła siódmą pozycję.

W Greensboro trwają Mistrzostwa ACC. Wczoraj na dystansie 400 jardów stylem zmiennym wystąpili Jan Daniec i Matt Kwatyra. Ten pierwszy zajął piąte miejsce w finale A (3:49.48), a drugi był ostatni w finale B (3:54.76). Nie powiodło się również trzeciemu z naszych zawodników. Michał Szuba, tak jak Kwatyra, zajął szesnaste miejsce na 200 jardów kraulem.

Nasz jedynak w Mistrzostwach Konferencji Big Ten, Aleksander Ratajczyk z Northeastern University, niestety zajął dziś ostatnie - 57. miejsce w kwalifikacjach na dystansie 200 jardów stylem dowolnym (1:41.34).