MEJ: Złote otwarcie!

Szymon Gagatek 2014-07-09 21:46

Podobnie jak w ubiegłym roku, tym razem również po pierwszym dniu Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu możemy już cieszyć się ze złota! Najlepszym zawodnikiem czempionatu na dystansie 400 m stylem dowolnym został Wojciech Wojdak. Reprezentant Polski popisał się fantastycznym występem, bijąc rekord kraju w kategorii zawodników osiemnastoletnich! To już drugi medal pływaka z Brzeska w karierze.

Wojdak uzyskał w finale czas 3:49.21, dziesiąty w tym roku w Europie. Został siódmym Polakiem w historii tej konkurencji, który złamał barierę trzech minut i pięćdziesięciu sekund, dodatkowo poprawił rekord kraju 18-latków (należący od dziewięciu lat do Mateusza Sawrymowicza) o dokładnie pięćdziesiąt jeden setnych sekundy! W końcówce wyścigu nie dał się wyprzedzić świetnie finiszującemu Henrikowi Christiansenowi (27.97 s na ostatnich 50 metrach). Norweg stracił do złotego medalisty 0.39 s, ale zdecydowanie pokonał Mykhaylo Romanchuka z Ukrainy.

100m200m300m400m
Sawrymowicz56.15 s58.21 s58.39 s56.97 s3:49.72
Wojdak56.16 s58.01 s57.38 s57.66 s3:49.21

Rekord życiowy w dzisiejszym finale poprawił po raz kolejny Maciej Kuświk. Zawodnik MKP Szczecin najszybciej w swoim życiu popłynął już w kwalifikacjach, ale popołudniu jeszcze wyśrubował to osiągnięcie. Rezultat 3:54.91 dał mu ósmą lokatę.

Wiele wskazuje na to, że to właśnie Wojdak, Romanchuk i Christiansen będą ze sobą rywalizować już do końca zawodów w Dordrechcie o medale na długich dystansach. Jutro staną obok siebie w sesji finałowej przy okazji najszybszej serii na 1500 m stylem dowolnym. Razem popłyną też na 800 metrów kraulem.