NCAA: Polski szturm na Indianapolis

Szymon Gagatek 2016-03-09 23:57

Piętnaścioro reprezentantów Polski przez najbliższe cztery dni będzie walczyć o jak najlepsze wyniki na mistrzostwach II Dywizji NCAA, które rozpoczęły się dziś w Indianapolis. Najważniejsze zawody sezonu akademickiego na tym szczeblu rozgrywek znakomicie zainaugurowali Daniel Rzadkowski oraz sztafeta Uniwersytetu Lindenwood z aż trzema Biało-czerwonymi w składzie.

Podczas pierwszej sesji eliminacyjnej w IUPUI Natatorium wystartowało aż trzynaścioro pływaków z naszego kraju. W rywalizacji indywidualnej na dystansie 50 jardów stylem dowolnym świetnie spisał się Daniel Rzadkowski. Zawodnik Uniwersytetu Drury już rano znacznie poprawił swój rekord życiowy i wszedł do finału A z drugim czasem. Rezultat 19.63 s był gorszy tylko o trzy setne sekundy od wyniku Sergheia Golbana z Lindenwood. Do popołudniowej rywalizacji nie zakwalifikował się z kolei Michał Szczukowski, który również pokonał dwie długości basenu najszybciej w swojej dotychczasowej przygodzie z pływaniem w Stanach Zjednoczonych (20.31 s) i ostatecznie został sklasyfikowany na 19. pozycji. W tej samej konkurencji wśród pań 39. była Kinga Lesińska (23.93 s).

W eliminacjach wielu polskich pływaków wystąpiło na 200 jardów stylem zmiennym. Szansę na drugi start na tym dystansie w sesji popołudniowej wywalczył sobie jednak tylko Paweł Trenda, który w rywalizacji mężczyzn zajął 13. lokatę (1:48.57). Na 19. miejscu uplasował się Mateusz Pacholczyk 1:50.02, a 30. był Krzysztof Jankiewicz (1:52.13). Poza finałami znalazły się też trzy nasze panie. Zuzanna Chwadeczko uzyskała 22. czas (2:06.31), Ewa Dymarek zakończyła rywalizację na 29. miejscu (2:07.86), a cztery pozycje niżej znalazła się debiutująca na tak wielkiej imprezie Marta Jankowska (2:09.88).

Polaków nie mogło zabraknąć także w wyścigach sztafetowych. Z najlepszym czasem do finału A na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym awansowała "słowiańska" sztafeta Lindenwood, w której popłynęli Jankiewicz, Pacholczyk i Szczukowski, wzmocnieni reprezentującym Mołdawię Golbanem, występującym na zmianie w stylu motylkowym. W najlepszej ósemce znalazły się też ekipy debiutujących na mistrzostwach NCAA Grzegorza Kłosa (Wayne State University) i Bartosza Zarzeckiego (University of Indianapolis). O dziewiąte miejsce powalczy z kolei drużyna Saint Leo University z Pawłem Trendą, który swoje 50 jardów stylem grzbietowym pokonał w 22.10 s. Wśród kobiet do finału A awansowała drużyna Uniwersytetu Drury, w której popłynęła Chwadeczko. Polka na drugim odcinku zanotowała najlepszy rezultat spośród wszystkich żabkarek (27.65 s) i pomogła swojej uczelni zająć drugą lokatę. Poza szesnastką znalazła się natomiast sztafeta Lindenwood z Ewą Dymarek i Kingą Lesińską.

Równo o północy polskiego czasu rozpocznie się sesja finałowa. Oprócz Rzadkowskiego i Trendy, indywidualnie zaprezentują się również Daniel Biś i Sylwester Borowicz-Skoneczny. Obaj popłyną w najszybszej serii na dystansie 1000 jardów stylem dowolnym. Biś w ubiegłym roku zajął w tej konkurencji drugą pozycję, przegrywając tylko z Nicholasem Arakelianem. Zawodnik Queens University of Charlotte tym razem wystartował na tym dystansie już rano i popłynął o niemal osiem sekund wolniej niż w ostatnich mistrzostwach. Szansa na znakomite otwarcie czempionatu dla polskich pływaków jest zatem spora. Najgroźniejszym rywalem reprezentanta Uniwersytetu Saint Leo powinien być Sam Bryant, który jako jedyny legitymuje się w tym sezonie lepszym rezultatem.