Włochy: Rewelacyjny Martinenghi znów zaskoczył

Szymon Gagatek 2017-04-05 18:53

Nicolo Martinenghi to bez wątpienia jeden z najbardziej utalentowanych żabkarzy młodego pokolenia. Po ustanowieniu rekordu świata juniorów na 50 m stylem klasycznym, drugiego dnia mistrzostw Włoch wyśrubował najlepszy czas w dziejach pływania zawodników do lat 18 na dwukrotnie dłuższym dystansie. Powoli wyrasta na kandydata do medalu czempionatu globu.

Postęp urodzonego w 1999 roku Martinenghiego może budzić podziw. W środę nie miał żadnych problemów z łamaniem bariery jednej minuty na 100 m stylem klasycznym. Już w eliminacjach wyśrubował juniorski rekord Italii (59.84), a w wyścigu finałowym był jeszcze szybszy. Wynkiem 59.46 przypieczętował swoje kolejne złoto mistrzostw kraju, ale co więcej - ustanowił kolejny rekord świata zawodników do lat 18. Tak szybko w jego wieku nie pływał nawet rewelacyjny Akihiro Yamaguchi (59.56 w 2012 roku).

To jednak nie koniec świetnych rezultatów, które padły dziś w Riccione. Na bardzo wysokim poziomie stał finał 100 m stylem dowolnym pań, w którym aż dwie Włoszki uzyskały minimum na mistrzostwa świata. Wygrała Federica Pellegrini notujac czas poniżej pięćdziesięciu czterech sekund (53.92). Dobrą formę ze wczorajszej sztafety potwierdziła z kolei Silvia di Pietro, która była druga (54.11). Kilkadziesiąt minut wcześniej 24-latka stanęła również na najwyższym stopniu podium na 50 m stylem motylkowym (26.03). W tym wypadku do spełnienia kryterium pozwalającego na start w Budapeszcie zabrakło jej tylko czterech setnych sekundy.

Swoją moc pokazali też delfiniści. Na dystansie 100 metrów wygrał Piero Codia. Reprezentant Italii został drugim zawodnikiem w tym roku na całym świecie, który pokonał dwie długości basenu w mniej niż pięćdziesiąt dwie sekundy (51.92). Wcześniej dokonał tego jedynie Li Zhuhao z Chin (51.34). W globalnym rankingu sezonu na długiej pływalni tuż za Li i Codią miejsce dla siebie znalazł Matteo Rivolta, któremu tytuł wicemistrzowski dał w środę wynik 52.12. Brąz trafił do Giacomo Cariniego (52.29), a tuż za podium sklasyfikowany został Simone Geni (52.78).

Pozycję liderki światowych tabel na 800 m stylem dowolnym wywalczyła sobie Simona Quadarella. Dziewiętnastolatka zanotowała czas 8:25.08 i wypełniła minimum na lipcowy czempionat globu w stolicy Węgier. Do kadry dołączył też Federico Turrini. Doświadczony Włoch zaimponował rezultatem 4:13.52 w finale 400 m stylem zmiennym.