Euro Meet: Polak dwukrotnie na podium!

Joanna Kwatera 2018-01-27 22:21

Dwa medale podczas drugiego dnia zmagań zawodów Euro Meet w Luxemburgu zdobył polski żabkarz Hubert Szabłowski, który znów rewelacyjnie zaprezentował się w pierwszym tegorocznym sprawdzianie formy na pływalni o rozmiarach olimpijskich. Ponadto w obiekcie d’Cogue pływacy poprawili aż cztery rekordy mitingu, a dwukrotnie robił to Ben Proud.

W finałach drugiego dnia zawodów Euro Meet udział wzięło dwóch Polaków, którzy bardzo dobrze spisali się już w porannych eliminacjach w konkurencji 50m stylem klasycznym. Szablowskiemu po raz drugi w karierze udało się złamać na tym dystansie granicę dwudziestu dziewięciu sekund, a wynik 28.93 pozwolił mu awansować do wyścigu medalowego z piątym czasem. Na dwunastej pozycji uplasował się natomiast przed południem Łukasz Solak, który już wtedy poprawił swój rekord życiowy do rezultatu 29.69. Co więcej w klasyfikacji juniorskiej (roczniki 2000 i 2001) Szabłowski wywalczył drugą lokatę i odebrał za swój występ srebrny medal. Wyprzedził go o trzy dziesiąte sekundy tylko piąty zawodnik mistrzostw świata juniorów z Indianapolis Vladislav Gerasimenko. Rosjaninowi w finale tej konkurencji udało się nawet wdrapać na najniższy stopień podium w klasyfikacji open, a bezapelacyjnym zwycięzcą z nowym rekordem mitingu został Adam Peaty. Na pokonanie jednej długości pływalni d’Cogue potrzebował zaledwie 26.94. Szabłowski ostatecznie zmagania finałowe ukończył na siódmej lokacie (29.11), a w finale B drugi na mecie ex aequo zameldował się Solak (29.74).

Polak, reprezentujący klub DSW 1912 Darmstadt, stawał dziś w Luxemburgu na podium jeszcze raz, a tym razem udało mu się wywalczyć brązowy krążek na dystansie cztery razy dłuższym. Szybsi od niego w klasyfikacji juniorskiej okazali się uczestnik mistrzostw świata w Budapeszcie oraz mistrzostw globu juniorów w Indianapolis reprezentant Kirgistanu Denis Petrashov oraz mistrz Niemiec wśród siedemnastolatków z zeszłego roku Lucas Matzerath. Mimo, że nasz reprezentant wywalczył prawo udziału w finale tej konkurencji to do ostatecznej potyczki nie przystąpił. Szósty raz z rzędu na dystansie 200m stylem klasycznym w luxemburskich zawodach triumfował kolega klubowy Polaka Marco Koch. Niemiec zachwycił kibiców zgromadzonych na widowni, uzyskując najbardziej wartościowy rezultat mitingu jak do tej pory, za czas 2:09.49 (943 pkt).

W sobotę w Luxemburgu padły jeszcze trzy rekordy mitingu. Autorką pierwszego z nich była Franziska Hentke. Niemka po zaciętej walce z Lilianą Szilagy lepiej rozłożyła siły w końcówce i wpadła na metę trzy dziesiąte sekundy szybciej niż Węgierka, uzyskując wynik 2:08.18. Z dwoma złotymi medalami opuszczał dziś pływalnię d’Cogue Ben Proud. Brytyjczyk najpierw rozprawił się z rywalami w swojej koronnej konkurencji 50m stylem motylkowym, notując najszybszy czas w historii tych zawodów – 23.03, a na koniec dzisiejszego dnia rywalizacji poprawił jeszcze swoje osiągnięcie sprzed roku w zmaganiach sprinterów w stylu dowolnym, gdzie jako jedyny złamał granicę dwudziestu dwóch sekund, śrubując rekord mitingu do czasu 21.89.

W konkurencjach sprinterskich wśród kobiet brylowała oczywiście Sarah Sjoestroem, która zwyciężyła zarówno w stylu motylkowym, jak i dowolnym, notując najbardziej wartościowy rezultat zawodów wśród kobiet w drugim z nich. Jedną długość basenu kraulem pokonała w 24.24 (938 pkt), a do poprawienia własnego rekordu mitingu w sprincie motylkowym brakło jej zaledwie pięciu setnych sekundy (25.07). Szwedka zaprezentowała się w Luxemburgu z dobrej strony jeszcze w nietypowej dla siebie w ostatnim czasie konkurencji – 100m stylem grzbietowym, gdzie wywalczyła drugą lokatę za Giorgią Davies (1:01.02).

Swoje triumfy odnotowali dziś także weteran Laszlo Cseh i jeden z największych młodych talentów Kliment Kolesnikov. Węgier, który potwierdził w wywiadzie, że przygotowuje się do mistrzostw Europy w Glasgow, zwyciężył na dystansie 200m stylem motylkowym z czasem 1:58.07, a Rosjanin swobodnie pokonał rywali w konkurencji 100m stylem grzbietowym, notując tylko 0,31 sekundy słabszy czas niż wynosi rekord mitingu – 54.31.