NCAA: Rekord Polski na zakończenie!

Szymon Gagatek 2016-03-13 02:55

Najlepszy czas w historii polskiego pływania na dystansie 200 jardów stylem klasycznym, uzyskany przez Mateusza Pacholczyka, był ozdobą ostatniego dnia startów Biało-czerwonych na mistrzostwach II Dywizji NCAA, które odbyły się w Indianapolis. Nasz reprezentant zajął w finale A tej konkurencji piątą pozycję, poprawiając o jedną lokatę swoje osiągnięcie sprzed roku.

Pacholczyk uzyskał czas 1:56.43. To rezultat lepszy o sześć dziesiątych sekundy od osiągnięcia Piotra Safrończyka z 2012 roku, które do teraz widniało w tabeli rekordów naszego kraju na pływalni jardowej. Tytuł obronił Rosjanin, Anton Lobanov z Nova Southeastern (1:53.29). W tej samej konkurencji 7. miejsce wśród kobiet zajęła Paulina Szydło. Reprezentantka Uniwersytetu Zachodniej Florydy, dla której był to już ostatni występ na mistrzostwach II Dywizji NCAA, nie zdołała popłynąć szybciej niż w porannych eliminacjach, ale wynik 2:15.98 wystarczył, by w finale A wyprzedziła jedną zawodniczkę.

Wiele emocji dostarczył start Daniela Bisia na dystansie 1650 jardów stylem dowolnym. Uczeń Uniwersytetu Saint Leo bardzo długo płynął tempem, które pozwalałoby myśleć nawet o zdobyciu tytułu mistrzowskiego w tej konkurencji. Niestety, na kilku ostatnich długościach basenu zabrakło mu sił na walkę o końcowy triumf i z czasem 15:26.91 został sklasyfikowany na 5. pozycji. Czternaście lokat niżej znalazł się w ostatecznym rozrachunku Sylwester Borowicz-Skoneczny, który zaprezentował się w jednej z wolniejszych serii w sesji porannej.

Kolejne 6. miejsce, tym razem na 100 jardów stylem dowolnym, zajął Daniel Rzadkowski. Polak popłynął o pięć setnych sekundy szybciej niż w eliminacjach (43.52 s), dzięki czemu minimalnie udało mu się poprawić rekord życiowy. Zwyciężył rewelacyjny Serghei Golban, uzyskując czas 42.96 s. W rywalizacji indywidualnej w sobotnie popołudnie wystąpił jeszcze Krzysztof Jankiewicz z Uniwersytetu Lindenwood, który ostatecznie został sklasyfikowany na 10. pozycji na 200 jardów stylem grzbietowym (1:45.99).

W ostatnim wyścigu mistrzostw, finale A zmagań sztafet 4x100 jardów stylem dowolnym doszło do konfrontacji trzech Polaków: Rzadkowskiego, Pawła Trendy i Michała Szczukowskiego. Wszyscy Biało-czerwoni popłynęli na pierwszej zmianie, a najszybszy z nich okazał się zawodnik Uniwersytetu Drury, który jeszcze bardziej wyśrubował własną życiówkę (43.34 s) i poprowadził swój zespół do trzeciego miejsca w stawce. Żaden inny pływak z naszego kraju nie pokonał w tym sezonie szybciej dystansu 100 jardów! Trenda wraz z kolegami z Uniwersytetu Saint Leo był 6., a Szczukowski oraz jego partnerzy z Lindenwood znaleźli się na 7. lokacie. Z kolei na 15. pozycji został ostatecznie sklasyfikowany zespół Wayne State University z Grzegorzem Kłosem.

W klasyfikacji punktowej, tak jak przed rokiem - zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn - najlepsi okazali się pływacy Uniwersytetu Queens. Wyjątkowy sukces odniosła natomiast męska reprezentacja Lindenwood, a więc uczelni, w barwach której pływają na co dzień aż czterej zawodnicy z Polski: Borowicz-Skoneczny, Jankiewicz, Pacholczyk i Szczukowski. Drużyna Lions po raz pierwszy w historii zdołała wywalczyć tytuł wicemistrzowski na drugim szczeblu akademickich rozgrywek w Stanach Zjednoczonych!

Mistrzowie II Dywizji NCAA, dzień IV:
1650 jardów stylem dowolnym kobiet: Leonie van Noort (Grand Valley)   16:34.44
1650 jardów stylem dowolnym mężczyzn: Mackenzie Hamill (Simon Fraser)   15:19.73
100 jardów stylem dowolnym kobiet: Patricia Castro Ortega (Queens)   48.54 [rekord II Dywizji]
100 jardów stylem dowolnym mężczyzn: Serghei Golban (Lindenwood)   42.96
200 jardów stylem grzbietowym kobiet: Viktoriya Arkhipova (Wingate)   1:55.90
200 jardów stylem grzbietowym mężczyzn: Zack Phelps (Queens)   1:43.87
200 jardów stylem klasycznym kobiet: Rebecca Matthews (Lynn)   2:13.37
200 jardów stylem klasycznym mężczyzn: Anton Lobanov (Nova Southeastern)   1:53.29
skoki z trampoliny 3m: Collin Vest (Clarion)   576.90 pkt
4x100 jardów stylem dowolnym kobiet: Queens (Patri Castro Ortega, Kyrie Dobson, Caroline Arakelian, Shelly Prayson)   3:20.27
4x100 jardów stylem dowolnym mężczyzn: Tampa (Martin Hammer, Jordan Augier, Khalid Aldaboos, Jeremy Parker)   2:54.07 [rekord II Dywizji]