MEJ: Finisz na 5+

Szymon Gagatek 2014-07-11 01:23

Arina Openysheva okazała się bohaterką drugiego dnia 40. Mistrzostw Europy Juniorów. Rosjanka wywalczyła dziś na pływalni w Dordrechcie trzy złote medale: na dystansach 100 i 400 m stylem dowolnym i w sztafecie mieszanej. Indywidualnie, w obu przypadkach, o jej sukcesie zadecydowało świetne tempo na ostatnich pięćdziesięciu metrach. Dziś w Holandii padł również jeden rekord świata juniorów, a jego autorem został Grek, Apostolos Christou.

W finale 400 m stylem dowolnym wszystko zmieniało się jak w kalejdoskopie. Po pierwszych stu pięćdziesięciu metrach na prowadzeniu była Alina Jungklaus z Niemiec, dokładnie przez taką samą część dystansu stawce przewodziła Paula Ruiz Bravo z Hiszpanii. W końcówce obie jednak osłabły i zakończyły zmagania daleko poza podium. Zaatakować postanowiła Melinda Novoszath z Węgier, która na ostatnim nawrocie miała nawet 0.62 s przewagi nad Openyshevą. Wtedy jednak Rosjanka popisała się niesamowitą końcówką. Finiszowe 50 metrów pokonała w czasie 29.47 s, a więc szybciej niż wszystkie zawodniczki biorące udział w ubiegłorocznym finale tej konkurencji podczas Mistrzostw Świata w Barcelonie! Dało jej to wynik 4:12.76 i pierwszy złoty medal wywalczony w czwartek.

Openysheva niemal prosto z dekoracji za ten występ pobiegła na platformę startową, gdzie rozpoczynał się wyścig finałowy na 100 m stylem dowolnym. W tej konkurencji jej najgroźniejszą rywalką miała być inna Rosjanka, Daria S Ustinova. I faktycznie, to właśnie Ustinova była na prowadzeniu po pierwszych pięćdziesięciu metrach, a Openyshevą wyprzedzała jeszcze Barbora Misendova ze Słowacji. Po nawrocie wszystko się jednak zmieniło. Na ostatnich metrach Openysheva dopadła swoją rodaczkę i zwyciężyła z czasem 54.78 s (27.14 s, 27.64 s), wyrównując tym samym rekord zawodów, należący od roku do Marii Baklakovej. Ustinova musiała zadowolić się srebrem, a na najniższym stopniu podium stanęła Rachele Ceracchi z Włoch.

W pozostałych finałach również nie zabrakło emocji. Na dystansie 200 m stylem motylkowym dziewcząt fantastycznym finiszem popisała się Węgierka, Adel Farkas, która na ostatnich pięćdziesięciu metrach wyprzedziła Carmen Balbuenę z Hiszpanii, uzyskując czas 2:10.93. Rywalizację na 200 m stylem grzbietowym zdominowała faworytka, Daria K Ustinova, która cztery długości basenu pokonała w 2:09.21. Wynik ten widnieje w oficjalnych dokumentach jako rekord świata juniorek. Pytanie dlaczego, ponieważ w maju tego roku Rosjanka pływała już znacznie szybciej (2:08.02) podczas mistrzostw kraju. Trzeba też pamiętać, że tak naprawdę najlepszy wynik w historii tej konkurencji uzyskany przez zawodniczkę w wieku juniorskim i tak należy do Missy Franklin, która na igrzysakch w Londynie zanotowała czas 2:04.06.

Rekordem globu juniorów może się natomiast pochwalić Apostolos Christou z Grecji, który jeszcze bardziej wyśrubował wczorajsze osiągnięcie, wygrywając finał 100 m stylem grzbietowym w czasie 54.03 s. Drugie miejsce zajął Simone Sabbioni z Włoch (54.25 s), a trzeci był Evgeny Rylov z Rosji (54.46 s).