Pływacki Przegląd Wydarzeń - 20.03
Legenda delfina ostatnią osobą, która trafi w sierpniu do Międzynarodowej Pływackiej Galerii Sławy; członek złotej sztafety RPA z igrzysk w Atenach zakończył karierę; znamy przyszłość olimpijskich basenów z Rio de Janeiro; Europejska Federacja Pływacka przyznała wyróżnienia za ostatni rok - przedstawiamy kolejną odsłonę Pływackiego Przeglądu Wydarzeń!
Trzykrotny mistrz olimpijski w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym (Sydney, Ateny i Pekin) i srebrny medalista igrzysk w 2004 roku na 100 m stylem motylkowym, Ian Crocker, został siedemnastą osobą, która w tym roku - podczas sierpniowej ceremonii w Fort Lauderdale - zostanie wprowadzona do Międzynarodowej Pływackiej Galerii Sławy. Amerykański delfinista ma na swoim koncie wiele fantastycznych osiągnięć. W 2003 roku jako pierwszy pływak w historii przepłynął dystans 100 m stylem motylkowym w czasie poniżej 51 sekund. To do niego aż do ubiegłorocznych zmagań w Rio de Janeiro należał również nieoficjalny tekstylny rekord świata. Rezultatu 50.40 z mistrzostw świata w Montrealu nie był w stanie poprawić nawet sam Michael Phelps. Dopiero na igrzyskach w Brazylii o jedną setną sekundy szybszy od wyniku Crockera był Joseph Schooling.
========================
Jeden z czterech sprinterów, którzy w 2004 roku wywalczyli dla Republiki Południowej Afryki olimpijskie złoto na dystansie 4x100 m stylem dowolnym, Darian Townsend, postanowił zakończyć ponad 20-letnią karierę. Nie oznacza to jednak jego rozstania z pływaniem. Obejmie teraz funkcję trenera w jednej z amerykańskich szkół, będzie też zapewne kontynuował swoją przygodę ze startami wśród Mastersów. W ubiegłym roku w kategorii wiekowej 30-34 lata ustanowił aż pięć rekordów świata. Townsend do 2012 roku reprezentował RPA. Po igrzyskach w Londynie zmienił obywatelstwo i zdążył nawet wywalczyć dla Stanów Zjednoczonych kilka medali (na MŚ na krótkim basenie w Dausze i Igrzyskach Panamerykańskich). Ogłaszając koniec kariery nie zapomniał o kolegach z pamiętnej sztafety. - Roland, Lyndon, Ryk. To, co osiągnęliśmy w Atenach, było naprawdę wyjątkowe i będę wspominał te niesamowite sceny do końca mojego życia. Dziękuję, że jesteście moimi braćmi - napisał w specjalnym oświadczeniu.
========================
Jakiś czas temu świat obiegły informacje o pogarszającym się stanie obiektów ubiegłorocznych igrzysk, w tym także pływalni olimpijskiej. Okazuje się, że częściowo były one błędne. Firma Myrtha Pools oświadczyła bowiem, że pięć tymczasowych basenów, które powstały w Rio, zostało już zdemontowanych i będą one przeniesione do innych lokalizacji, by służyć brazylijskiej społeczności. Ten, w którym najlepsi zawodnicy globu walczyli o medale trafi do bazy wojskowej w Fortaleza de São João. Basen do piłki wodnej, znajdujący się najpierw przy Maria Lenk Aquatic Centre, będzie miał swój nowy dom w Manaus. Wciąż nieznane jest z kolei przeznaczenie basenu rozgrzewkowego, zainstalowanego pierwotnie tuż przy pływalni olimpijskiej. W jego posiadanie weszły póki co władze miasta Rio de Janeiro.
========================
Katinka Hosszu i Adam Peaty otrzymali Nagrody Europejskiej Federacji Pływackiej dla najlepszych zawodników 2016 roku. Węgierka, która w trakcie igrzysk w Rio de Janeiro wywalczyła trzy złote medale, w głosowaniu przedstawicieli krajowych związków oraz komitetów i komisji LEN okazała się zdecydowanie lepsza od Sary Sjoestroem, Mireli Belmonte, Pernille Blume oraz Jazmin Carlin. Z kolei brytyjski mistrz olimpijski na 100 m stylem klasycznym pokonał Gregorio Paltrinieriego, Laszlo Cseha, Gabriele Dettiego i Florenta Manaudou. Zwycięzców wyłoniono także w innych dyscyplinach. Najlepszymi pływakami długodystansowymi zostali zwycięzcy maratońskiej rywalizacji u wybrzeży Copacabany: Ferry Weertman i Sharon van Rouwendaal z Holandii.
Zdobywcy Nagród LEN za 2016 rok:
Mężczyźni:
Pływanie: Adam Peaty (Wielka Brytania) 69,6% głosów
Wody Otwarte: Ferry Weertman (Holandia) 80,0%
Skoki do wody: Jack Laugher (Wielka Brytania) 73,6%
Piłka wodna: Filip Filipovic (Serbia) 73,3%
Kobiety:
Pływanie: Katinka Hosszu (Węgry) 83,3%
Wody Otwarte: Sharon van Rouwendaal (Holandia) 67,1%
Skoki do wody: Tania Cagnotto (Włochy) 92,1%
Pływanie synchroniczne: Natalia Iszczenko (Rosja) 61,4&
Piłka wodna: Roberta Bianconi (Włochy) 68,2%