MP Open Water: Zachoszcz wraca na tron w drodze do Rio

Szymon Gagatek 2016-07-23 18:39

Joanna Zachoszcz i Krzysztof Pielowski zdobyli złote medale na olimpijskim dystansie 10 km podczas pierwszego dnia mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych, które po raz drugi z rzędu odbywają się na olsztyńskim Jeziorze Ukiel. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn, szykująca się do startu na igrzyskach, odebrała tytuł swojej klubowej koleżance, Justynie Burskiej.

Losy mistrzostwa wśród pań rozstrzygnęły się na samej mecie. Zachoszcz i Burska przez cały wyścig płynęły blisko siebie, pilnując się nawzajem. Niemal równocześnie wpadły też na finisz, notując wynik 2:03:37. Okazało się jednak, że minimalnie szybciej ściany dotknęła nasza olimpijka. Tym samym po roku przerwy odzyskała tytuł najlepszej pływaczki długodystansowej w kraju i w dobrym humorze uda się do Rio de Janeiro, gdzie zadebiutuje na igrzyskach. Będzie tam naszą jedyną reprezentantką w rywalizacji na wodach otwartych. Broniąca złota Burska musiała się dziś zadowolić srebrem, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Hanna Bakuniak z MKP Szczecin.

Za czwartym podejściem złoty medal mistrzostw Polski w indywidualnych zmaganiach mężczyzn zdobył Krzysztof Pielowski (Kormoran Olsztyn). Dwudziestopięciolatek do tej pory miał na swoim koncie dwa srebra i brąz na dystansie 10 kilometrów. Tym razem już nikt nie był w stanie go zatrzymać. Uzyskał rezultat 1:56:49 i okazał się lepszy aż o trzydzieści siedem sekund od najlepszego w poprzednich dwóch latach Jana Urbaniaka z Warty Poznań. Tuż za zawodnikiem trenującym na co dzień w Stanach Zjednoczonych finiszował kolejny reprezentant gospodarzy, Bartłomiej Kubkowski (1:57:28).

Pełną pulę w kategorii wiekowej 17-18 lat zgarnęli wychowankowie Parku Wodnego Tarnowskie Góry: Michał Macner i Patrycja Świąder. Wśród chłopców na dystansie 7,5 km Macner, reprezentujący obecnie Kormorana Olsztyn, po zaciętej walce pokonał Jana Napieraja z Piranii Targówek, wyprzedzając go o dwie sekundy (1:32:23 - 1:32:25). Tuż za nimi do mety dopłynęli Kacper Szczepański (Astoria Bydgoszcz) i Maciej Bruździak (Kormoran). Obaj zanotowali czas 1:32:28, ale to zawodnik z Bydgoszczy cieszył się z brązowego krążka. Z kolei w wyścigu dziewcząt Świąder, pływacjąca w barwach Śląska Wrocław, wyraźnie wyprzedziła Natalię Zrobek (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) i Oliwię Król (Trójka Łódź).

Na dystansie 5 km dobrą formę potwierdzili reprezentanci Polski na ubiegłotygodniowych mistrzostwach świata juniorów w Hoorn. Złotymi medalistami krajowego czempionatu zostali Bartłomiej Koziejko z Kormorana Olsztyn i Julia Zaborowicz z Górnika Sosnowiec. Koziejko (58:10) wyraźnie wyprzedził swoich klubowych kolegów, Krzysztofa Ollera i Jędrzeja Wąsowskiego, natomiast Zaborowicz pokonała broniącą tytułu pływaczkę IKS Konstancin, Michalinę Pecynę (1:05:38 - 1:05.57). Trzecia na mecie była Julia Abramowicz (również IKS Konstancin).

Najmłodsi zmagali się ze sobą na dystansie 2,5 km. Na najwyższym stopniu podium w kategorii wiekowej 14-latków stanęli zawodnicy miejscowego Kormorana: Ewa Jaszczuk (32:33) i Hubert Bruzdewicz (32:23). O ile triumf Jaszczuk nie podlegał żadnej dyskusji (młoda olsztynianka wypracowała sobie przewagę ponad trzech minut nad drugą na finiszu Emilią Raczewską), o tyle Bruzdewicz o złoto musiał walczyć do samego końca. Ściany na mecie dotknął tylko o ułamek sekundy szybciej od Dominika Gotowskiego z G-8 Bielany Warszawa.

Na jutrzejszy poranek zaplanowano jeszcze wyścigi sztafetowe. Start rywalizacji na odcinku 3 km już o 10:00.

Równolegle na Jeziorze Ukiel rozegrano także mistrzostwa Polski Masters w pływaniu na wodach otwartych. W klasyfikacji Open wśród kobiet zwyciężyła Agnieszka Burdelak, która dystans 2950 m pokonała w 46 minut i 39 sekund. Z kolei wśród mężczyzn najszybszy okazał się Marek Rother. Czterdziestoośmiolatek ze Śląska Wrocław zanotował czas 40:32 i minimalnie wyprzedził Remigiusza Gołębiowskiego.