Trzydzieścioro Niemców bliżej Mistrzostw Europy

Szymon Gagatek 2014-05-07 19:36

Już za sto trzy dni rozpoczną się zmagania najlepszych pływaków Starego Kontynentu na 32. Mistrzostwa Europy w Berlinie. W ubiegłym tygodniu odbyły się mistrzostwa Niemiec, które były dla gospodarzy pierwszym etapem kwalifikacji na sierpniowe zawody. Kryteria krajowego związku wypełniło łącznie trzydzieścioro reprezentantów naszych zachodnich sąsiadów (siedemnastu mężczyzn i trzynaście kobiet).

W dokładnie tym samym miejscu, w którym 17 sierpnia rozpocznie się rywalizacja o medale Mistrzostw Europy, bardzo dobrze przez ostatnie dni spisywał się zwłaszcza Paul Biedermann, który już teraz wskoczył do pierwszej dziesiątki najlepszych tegorocznych rezultatów na świecie w aż trzech konkurencjach. Rywalizację na 200 m stylem dowolnym wygrał z czasem 1:46.25. Tylko pięciu pływaków było szybszych w 2014 roku, a ze Starego Kontynentu cztery długości basenu z lepszym wynikiem pokonał jedynie Yannick Agnel. Na dwukrotnie dłuższym dystansie 3:47.89 (dziewiąte miejsce na świecie), natomiast zaimponował szczególnie na 100 m stylem dowolnym, zwyciężając w czasie 48.31 s! W tym sezonie żaden Europejczyk nie był jeszcze szybszy.

Niemcy przez kilka ostatnich dni zdążyli się też zachwycić swoją nową nadzieją w stylu zmiennym. Nazywa się Johannes Hintze i ma czternaście lat. Dystans 200 metrów pokonał w Berlinie w czasie 2:03.99 (i wszystko wskazuje na to, że został pierwszym czternastolatkiem, który złamał barierę 2:04 w historii pływania), a na 400 metrów uzyskał równie znakomity czas, 4:23.63!

Po bardzo nieudanych Mistrzostwach Świata w Barcelonie, gdzie jedyny medal dla Niemców wywalczył Marco Koch (srebro na dystansie 200 m stylem klasycznym), krajowa federacja postanowiła utrudnić swoim zawodnikom wypełnianie minimów. Pływacy, chcąc spełnić kryterium związku, musieli uzyskać wymagany czas w danej konkurencji zarówno w kwalifikacjach, jak i w finale. Nie udało się to chociażby Theresie Michalak, mistrzyni Europy na 100 m stylem zmiennym ze Szczecina. To jednak nie koniec selekcji. W czerwcu cała trzydziestka będzie musiała powtórzyć dobre występy podczas zawodów w Essen. Dopiero wtedy oficjalnie znajdą się w niemieckiej kadrze.