NCAA: Piszczorowicz wdarł się do czołówki

Szymon Gagatek 2019-03-05 15:40

Bartosz Piszczorowicz swoją przygodę z pływaniem w lidze NCAA rozpoczął w połowie sezonu 2018/2019, ale już zdążył namieszać w czołówce akademickiego pływania za oceanem. W ubiegłym tygodniu nasz reprezentant spisał się znakomicie podczas mistrzostw Atlantic Coast Conference, zwyciężając na dystansie 200 jardów stylem dowolnym i zapewniając sobie udział w marcowym czempionacie NCAA!

Zawody w Greensboro pokazały, że Piszczorowicz może w USA odegrać ważną rolę. Zawodnik Uniwersytetu Louisville już w eliminacjach 200 jardów stylem dowolnym był najszybszy. Uzyskał czas 1:33.49, który obecnie daje mu 19. miejsce w rankingu tej konkurencji w Dywizji I - a co za tym idzie, praktycznie pewne zaproszenie na mistrzostwa ligi. W finale A był wolniejszy o dwie setne sekundy, ale to nie przeszkodziło mu wygrać rywalizacji. Po niezwykle emocjonującym finiszu wyprzedził o jedną setną sekundy Zacha Hartinga, medalistę mistrzostw Pacyfiku i finalistę mistrzostw świata na krótkim basenie na 200 m stylem motylkowym. Piszczorowicz indywidualnie był też 13. na 100 jardów stylem dowolnym (43.03) i 38. na 500 jardów stylem dowolnym (4:28.44). Z tytułów mistrzowskich i kolejnych kwalifikacji na czempionat NCAA mógł się natomiast cieszyć w sztafetach 4x100 i 4x200 jardów stylem dowolnym. Do tego wraz z kolegami zajął 3. miejsce na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym.

Miejsce na mistrzostwach NCAA zapewnił sobie również Jakub Książek z Florida State University. Wszystko za sprawą świetnych występów sztafet Seminoles. W rywalizacji na dystansie 4x50 jardow stylem dowolnym Polak cieszył się z tytułu mistrzowskiego, na 4x100 jardów stylem dowolnym jego zespół był 2., a na 4x200 jardów stylem dowolnym - 5.. W każdej z tych konkurencji reprezentanci FSU uzyskiwali czasy dające automatyczną kwalifikację na ligowy czempionat. Książek dobrze radził sobie także indywidualnie, notując rekordy życiowe wśród najlepszych kraulistów konferencji. Na 50 jardów wygrał finał B (19.44) i zajął 9. miejsce, na 100 jardów finiszował jako 11. (42.95), a na 200 jardów jako 10. (1:34.61).

W Greensboro pojawił się też Rafał Kusto. Zawodnik, który od stycznia reprezentuje niezwykle mocną drużynę NC State, pływał w finałach B na 100 i 200 jardów stylem klasycznym, zajmując odpowiednio 12. i 10. pozycję (53.55; 1:56.22) oraz odpadł w eliminacjach na dystansie 200 jardów stylem zmiennym (27. miejsce; 1:47.59). W każdej z tych konkurencji ustanowił oczywiście swój nowy rekord życiowy, a na koniec zawodów mógł się cieszyć z drużynowego mistrzostwa Atlantic Coast Conference wywalczonego przez jego uczelnię.

Atlantic Coast Conference Championships
*Jakub Książek (Florida State University)
*Rafał Kusto (North Carolina State University)
*Bartosz Piszczorowicz (University of Louisville)
KOMPLET WYNIKÓW

Pływalnia w Federal Way gościła w ubiegłym tygodniu najlepsze zawodniczki konferencji Pacific-12. Naszpikowane gwiazdami zawody były okazją do sprawdzenia się dla Danieli Georges. Nasza reprezentantka, startująca w barwach Uniwersytetu Arizony, zaprezentowała się w trzech konkurencjach indywidualnych. Najlepiej poszło jej na dystansie 200 jardów stylem dowolnym, na którym przebiła się przez eliminacje (1:45.98) i popłynęła w finale B. Po południu zanotowała wynik 1:46.05, dzięki czemu została sklasyfikowana na 14. pozycji. Dodatkowo była 26. na 500 jardów stylem dowolnym i 27. na 200 jardów stylem grzbietowym, natomiast w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym pomogła koleżankom z drużyny uplasować się na 5. lokacie. Mistrzostwo konferencji wywalczyły pływaczki Uniwersytetu Stanforda, a jednym z najważniejszych wydarzeń był rekord NCAA na 100 jardów stylem motylkowym, ustanowiony przez Szwedkę, Louise Hansson (49.34).

Pacific-12 Championships
*Daniela Georges (University of Arizona)

Bardzo udany debiut w mistrzostwach Western Athletic Conference zaliczył Michał Cukanow. Zawodnik University of Nevada w Las Vegas został wicemistrzem swojej konferencji na 200 jardów stylem motylkowym, uzyskując czas 1:46.58. Szybszy od niego był tylko medalista Igrzysk Europiejskich i juniorskiego czempionatu globu, Danił Antipow z Rosji. Cukanow wygrał też finał B na 100 jardów stylem motylkowym, plasując się na 9. pozycji (47.58), a na 500 jardów stylem dowolnym był 12.. Co więcej, w każdej z tych konkurencji ustanawiał nową życiówkę. Dodatkowo wicemistrzostwo zdobył także w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym. Z kolei reprezentujący Grand Canyon University Wiktor Jaszczak najwyższą lokatę zajął na 1650 jardów stylem dowolnym. Czas 15:49.22 dał mu 9. miejsce. Oprócz tego wrocławianin finiszował też na 10. pozycji na 500 jardów stylem dowolnym oraz na 16. na 200 jardów stylem dowolnym. W rywalizacji kraulistek wystartowała natomiast jego koleżanka z uczelni, Karolina Dyrda, która była 25. na dystansie 50 jardów, 32. na 100 jardów i 30. na 200 jardów.

Western Athletic Conference Championships
*Michał Cukanow (University of Nevada, UNLV)
*Karolina Dyrda (Grand Canyon University)
*Wiktor Jaszczak (Grand Canyon University)

W mistrzostwach Conference USA wystąpiły natomiast reprezentantki University of North Texas: Jowita Sieńczyk i Urszula Michalczyk. Sieńczyk w McAuley Aquatic Center indywidualnie zdecydowanie najlepiej zaprezentowała się na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym. W finale A uzyskała nowy rekord życiowy (54.27) i ostatecznie została sklasyfikowana na 3. pozycji. Trzecia była też w sztafetach 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym oraz 4x50 jardów stylem dowolnym. Do tego uplasowała się na 11. miejscu na 200 jardów stylem grzbietowym i na 14. na 200 jardów stylem zmiennym. Z kolei Michalczyk pływała w finałach B na dystansach 100 i 200 jardów stylem klasycznym (odpowiednio 14. i 15. lokata) oraz była 27. na 50 jardów stylem dowolnym.