Tarczyński ósmy w Pro Swim Series!

Szymon Gagatek 2015-04-18 13:04

Marcin Tarczyński zajął ósme miejsca na dystansie 100 m stylem grzbietowym podczas trzeciego dnia zawodów Pro Swim Series w Mesie. Najlepszy w tej konkurencji okazał się Rosjanin, który na co dzień trenuje w USA, a od niedawna reprezentuje Serbię, Arkady Vyatchanin. Kolejny fantastyczny występ zaliczyła Katie Ledecky, wygrywając rywalizację na 400 m stylem dowolnym.

Tarczyński dostał się do finału A z czasem 56.79 s i tak jak wczoraj na tym samym dystansie stylem motylkowym, nie był w stanie popłynąć szybciej w sesji popołudniowej. Rywalizację wśród najlepszych zakończył na ostatniej, ósmej pozycji, z rezultatem 57.48 s. Jedynym zawodnikiem, któremu udało się złamać barierę pięćdziesięciu czterech sekund był Arkady Vyatchanin (53.84 s), który dzięki temu wskoczył na trzynaste miejsce na liście najszybszych grzbiecistów 2015 roku w tej konkurencji. Drugą lokatę zajął mistrz olimpijski, Matt Grevers (54.23 s), a trzeci był David Plummer (54.45 s).

Dzień rozpoczął się od rywalizacji na dystansie 200 m stylem motylkowym kobiet, gdzie bardzo wyrównany pojedynek o zwycięstwo stoczyły pomiędzy sobą dwie Amerykanki: Cammile Adams i Katie McLaughlin. Lepsza o sześć setnych sekundy okazała się Adams, uzyskując wynik 2:08.80. W tym sezonie reprezentantka USA pływała już jednak znacznie szybciej, notując na styczniowych zawodach Super Series w australijskim Perth czas 2:07.61. Nieoczekiwanie, w walce o pierwsze miejsce w popołudniowym wyścigu zupełnie nie liczyła się najlepsza w kwalifikacjach Katinka Hosszu, która zajęła ostatecznie trzecią lokatę (2:11.83). Wśród mężczyzn zabrakło imponujących rezultatów, a jedynym, któremu udało się złamać barierę dwóch minut, był rekordzista Belgii w tej konkurencji, Louis Croenen (1:59.61).

Hosszu, po drobnym niepowodzeniu w stylu motylkowym, już chwilę później cieszyła się ze zwycięstwa na dystansie 100 metrów grzbietem (1:00.72). Dzień zakończyła startem w finale 400 m stylem dowolnym, w którym zajęła szóstą lokatę. Zwyciężyła niesamowita Katie Ledecky, która osiem długości basenu pokonała w 4:01.95, przez długi czas płynąc w tempie lepszym od tempa na rekord świata! Druga na finiszu Lotte Friis z Danii straciła do Amerykanki ponad osiem sekund, kończąc finał z rezultatem 4:10.34. Wśród panów zwyciężył Michael McBroom (3:50.38), a na dwudziestym szóstym miejscu został ostatecznie sklasyfikowany Kacper Ćwiek, który zajął drugie miejsce w finale D (4:05.56).

Do małej niespodzianki doszło na dystansie 50 m stylem dowolnym pań, gdzie Arianna Vanderpool-Wallace z Bahamów uzyskała wynik 24.84 s, wyprzedzając o czternaście setnych sekundy faworytkę gospodarzy, Simone Manuel. Trzecia była Natalie Coughlin (25.15 s).