Drzonków 2014: Sztafeta Śląska z rekordem kraju

Szymon Gagatek 2014-07-21 13:21

Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w pływaniu, która odbyła się w Drzonkowie, padł tylko jeden rekord Polski. Jego autorkami zostały zawodniczki Śląska Wrocław, które w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym uzyskały najlepszy czas w historii naszego kraju w kategorii wiekowej zawodniczek osiemnastoletnich, poprawiając mające już siedem lat osiągnięcie pływaczek Polonii Warszawa.

W kwietniu 2007 roku w Dębicy Katarzyna Ptasińska, Marta Kokot, Weronika Wąsiakowska i Joanna Budzis zanotowały rezultat 3:55.57. Aż do zawodów w Drzonkowie nikt nie był w stanie tego wyniku wymazać z tabeli rekordów kraju. Dokonały tego reprezentantki Śląska Wrocław, które cały dystans pokonały w czasie 3:54.45 i o ponad sekundę wyprzedziły zawodniczki Unii Oświęcim. Na pierwszej zmianie w zespole z Dolnego Śląska popłynęła Karolina Dyrda (58.48 s), na drugiej Paulina Haczkiewicz (59.54 s), na trzeciej Oliwia Okaj (59.44 s), a na ostatnim odcinku znakomicie finiszowała Nikola Petryka (56.99 s).

Najbardziej wartościowym rezultatem zawodów wśród dziewcząt popisała się Katarzyna Nawaryńska, zwyciężając na 100 m stylem grzbietowym. Dwie długości basenu pływaczka Victorii Racibórz pokonała w czasie 1:03.13, wyprzedzając Martynę Żarłok (1:03.84) i Joannę Cieślak (1:04.45). Dla Nawaryńskiej Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży okazała się bardzo udana. Pierwsze miejsce zajęła również na dystansie o połowę krótszym, gdzie jako jedyna złamała barierę trzydziestu sekund (29.82 s), a pierwszego dnia, na 200 m stylem grzbietowym, przegrała walkę o złoto z Kaliną Gralewską o jedynie siedem setnych sekundy.

Największym dorobkiem medalowym w Drzonkowie mogła się pochwalić Joanna Janiczek. Zawodniczka Unii Oświęcim na podium stawała aż siedmiokrotnie. Złote krążki zdobywała w stylu motylkowym: na 50 metrów (28.01 s) i na dwukrotnie dłuższym dystansie (1:02.90), a także w rywalizacji sztafet 4x200 m stylem dowolnym i 4x100 m stylem zmiennym. Do tego doszły srebrne medale na 100 m kraulem i w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym oraz brąz na sprinterskim dystansie w stylu dowolnym.

Indywidualnie najskuteczniejsza była Dominika Sztandera. Pływaczka Juvenii Wrocław wystartowała w pięciu konkurencjach, czterokrotnie stając na podium. Pierwsze miejsce zajmowała na 50 m stylem dowolnym (25.99 s), a także na 50 i 100 m stylem klasycznym (kolejno 32.09 s i 1:10.51). Oprócz tego, znalazła się również na trzecim miejscu na dystansie 200 m stylem klasycznym. Medalu nie udało się jej wywalczyć jedynie na 50 m stylem motylkowym, gdzie była szósta. W weekend swoją dobrą dyspozycję potwierdziła Milena Karpisz, wygrywając wyścigi na 400 i 800 m stylem dowolnym (4:22.33 i 9:03.87).

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, dzień 2.:
50 m stylem motylkowym: Joanna Janiczek (Unia Oświęcim)   28.01 s
50 m stylem grzbietowym: Katarzyna Nawaryńska (Victoria Racibórz)   29.82 s
400 m stylem dowolnym: Milena Karpisz (Piątka Konstantynów Łódzki)   4:22.33
200 m stylem klasycznym: Michalina Zbrojewska (Piątka Konstantynów Łódzki)   2:34.85
200 m stylem zmiennym: Jowita Sieńczyk (Żak Biała Podlaska)   2:19.78
4x100 m stylem dowolnym: Śląsk Wrocław (Karolina Dyrda, Paulina Haczkiewicz, Oliwia Okaj, Nikola Petryka)   3:54.45 [Rekord Polski 18-latek]

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, dzień 3.:
200 m stylem motylkowym: Joanna Szczepanik (Unia Oświęcim)   2:19.43
100 m stylem dowolnym: Nikola Petryka (Śląsk Wrocław)   57.42 s
100 m stylem grzbietowym: Katarzyna Nawaryńska (Victoria Racibórz)   1:03.13
100 m stylem klasycznym: Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław)   1:10.51
800 m stylem dowolnym: Milena Karpisz (Piątka Konstantynów Łódzki)   9:03.87
4x100 m stylem zmiennym: Unia Oświęcim (Anna Całka, Urszula Michalczyk, Joanna Janiczek, Kamila Kunka)   4:22.76