MP 16-latków Gliwice: Przerwana zwycięska passa

Joanna Kwatera 2017-03-13 00:10

Klub ze stolicy przerwał zwycięską passę Krakowian urodzonych w 2001 roku na rocznikowych mistrzostwach Polski juniorów. W Gliwicach rywalizacja była bardzo zacięta i choć pływacy ze stolicy województwa małopolskiego zdobyli o jeden krążek więcej, większą liczbą medali z najcenniejszego kruszcu cieszyli się Warszawianie.

Doskonałymi występami w niedzielne popołudnie cieszył kibiców Marcin Goraj. Podopieczny Michała Majerskiego zdobył dziś indywidualnie dla klubu z Krakowa aż dwa złote medale, wygrywając w konkurencjach 100m stylem grzbietowym i zmiennym. Zawodnik Galicji Kraków był klasą dla siebie pokonując cztery długości basenu stylem grzbietowym w czasie 53.64 i zostawiając najgroźniejszych konkurentów prawie cztery sekundy za sobą. Jeszcze setną sekundy szybciej Goraj pokonał ten dystans startując na pierwszej zmianie sztafety 4x100m stylem zmiennym, gdzie jego klub, startujący w składzie: Goraj, Łukasz Woźniak, Karol Batko i Bogdan Astashev wywalczył drugą lokatę. Wyprzedzili ich tylko, aczkolwiek dość znacznie pływacy G-8 Bielany Warszawa. Jan Karolczak, Jakub Sobiecki, Filip Wardawa i Oskar Sawicki, uzyskali czas 3:47.49, zdobywając dla Warszawskiego zespołu kolejny dziś złoty krążek. Goraj za rezultat 53.63, który jest jego nowym rekordem życiowym otrzymał 758 pkt, a wynik ten okazał się najbardziej wartościowym rezultatem mistrzostw wśród chłopców. Co więcej aż cztery w pierwszej piątce najlepszych wyników gliwickiego czempionatu należą właśnie do Krakowianina.

Niecałą godzinę później Goraj stawił się po raz kolejny na słupku startowym by wziąć udział w rywalizacji na dystansie 100m stylem zmiennym. I w tej radził sobie również bardzo dobrze, poprawiając swój rekord życiowy o ponad dwie sekundy i schodząc jako jedyny zawodnik w tym wyścigu poniżej pięćdziesięciu siedmiu sekund (56.70). Marcin Goraj został najlepszym zawodnikiem tych mistrzostw oraz znalazł się na szczycie tabeli multi-medalistów z pięcioma złotymi krążkami na koncie.

Dwa srebrne medale do zdobyczy krakowskiego klubu dorzuciły w dzisiejszych zmaganiach pływaczki. Najpierw drugie miejsce na podium indywidualnie wywalczyła Laura Pogorzelska, która finiszowała za Aleksandrą Juc (UKS Manta Warszawa Włochy) w konkurencji 100m stylem grzbietowym, a na koniec żeńskiej rywalizacji w tym czempionacie zawodniczki Galicji Kraków w składzie: Pogorzelska, Karolina Cholewa, Andrea Litwin i Magdalena Serafin, dotarły do mety na drugiej lokacie w wyścigu na dystansie 4x100m stylem zmiennym, ustępując zaledwie o 0,72 sekundy pływaczkom z Bydgoszczy. Krakowski zespół w rankingu medalowym uplasował się w tych zawodach na drugiej pozycji z pięcioma złotymi i pięcioma srebrnymi krążkami.

Klasyfikację medalową tych mistrzostw wygrali reprezentanci G-8 Bielany Warszawa, którzy zdobyli w sumie dziewięć krążków, w tym siedem złotych i dwa srebrne, a laury dla warszawskiej drużyny wywalczyła męska część drużyny. Ostatniego dnia zawodów pływacy z Bielan stawali na najwyższym podium aż trzy razy. Oprócz sukcesu sztafetowego chłopców, złote medale ściągali z szyi Jakub Sobiecki – zwycięzca w konkurencji 100m stylem klasycznym (1:02.31) oraz Jan Karolczak – triumfator na dystansie 1500m stylem dowolnym, który znów stoczył bardzo zacięty pojedynek o wygraną z Jakubem Mościckim (Kormoran Olsztyn) – 15:49.02.

Dwa złote krążki zdobyły dziś zawodniczki MUKS Piętnastka Bydgoszcz, drużyny która zajęła w rankingu medalowym trzecią pozycję, zdobywając w tych mistrzostwach siedem medali. W konkurencji 100m stylem zmiennym triumfowała Kinga Paradowska (1:03.87), która dzięki szybszej drugiej części dystansu o jedną setną sekundy wyprzedziła na mecie Dominikę Kossakowską z Sikretu Gliwice. Złoto dorzuciły jeszcze w sztafecie 4x100m stylem zmiennym: Karolina Wolska, Kinga Paradowska, Nicole Frydrych i Aleksandra Dudek, uzyskując czas 4:20.15.

W napięciu do ostatnich metrów kibice śledzili wyścig na dystansie 100m stylem dowolnym dziewcząt, a w walce o zwycięstwo liczyły się cztery pływaczki: Aleksandra Dudek, Dominika Kossakowska, Karolina Jurczyk i Kornelia Fiedkiewicz. W połowie dystansu prowadziła minimalnie Kossakowska, ale już kolejne pięćdziesiąt metrów należało do Fiedkiewicz i to ona właśnie wpadła na metę pierwsza, śrubując swój rekord życiowy do wyniku 55.54. Jedyna pływaczka, która uzyskała w tym wyścigu czas poniżej pięćdziesięciu sześciu sekund, otrzymała za swój występ 770 pkt. Rezultat ten okazał się najbardziej wartościowym wśród dziewcząt w tym czempionacie i dał zawodniczce Juvenii Wrocław tytuł najlepszej pływaczki mistrzostw Polski 16-latków w Gliwicach.

Na najdłuższym dystansie kraulowym wśród dziewcząt znów o prymat pojedynek stoczyły Julia Zaborowicz i Karolina Piechota. Po raz kolejny lepsza okazała się pływaczka Górnika Sosnowiec, wyprzedzając Łodziankę o nieco ponad sekundę (8:44.28). Na trzeciej pozycji uplasowała się Agnieszka Rutkowska (Skalar Słupsk), dla której był to dziś już drugi medal, gdyż wcześniej triumfowała w konkurencji 100m stylem klasycznym. Obie zawodniczki – Zaborowicz i Rutkowska, znalazły się na pierwszym miejscu w tabeli multi-medalistek tej imprezy, zdobywając po pięć krążków – dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy.

800m stylem dowolnym: Julia Zaborowicz (KS Górnik Sosnowiec) 8:44.28

4x100m stylem zmiennym: MUKS Piętnastka Bydgoszcz (Karolina Wolska, Kinga Paradowska, Nicole Frydrych, Aleksandra Dudek) 4:20.15

1500m stylem dowolnym: Jan Karolczak (G-8 Bielany Warszawa) 15:49.02

4x100m stylem zmiennym: G-8 Bielany Warszawa (Jan Karolczak, Jakub Sobiecki, Filip Wardawa, Oskar Sawicki) 3:47.49